Tematy związane z obróbka, edycją, konwersją plików foto, audio oraz video.
Wyślij odpowiedź

Jak to zrobić??

15 Lis 2008, 21:41

Jak się robi takie coś,

Jest piosenka ze słowami, i ludzie robią że jest tylko sama piosenka bez słow a oni podkladają sobie swoje słowa,

Re: Jak to zrobić??

16 Lis 2008, 00:18

raczej ciężko oczyścić piosenkę ze słów....tego się nie robi samemu....artyści wypuszczają tak zwane instrumentale, czyli podkłady ze swoich piosenek....wtedy sobie ludzie śpiewają do tego xD

pozdro!
%

Re: Jak to zrobić??

16 Lis 2008, 16:49

Kod:
USUWANIE WOKALU

"Słowo na wejście"

Któż z nas nie podśpiewuje sobie swoich ulubionych piosenek w czasie jazdy samochodem czy sprzątania pokoju, nieraz śpiewamy razem z naszym ulubionym wokalistą a nieraz... Chcielibyśmy zaśpiewać to solo, może żeby spróbować własnych sił, może żeby pochwalić się znajomym, a może chcielibyśmy nagrać własne wersje znanych przebojów? Jak zrobić, aby mieć czysty podkład do którego można sobie spokojnie śpiewać bez obaw, że "właściwy wokalista" nas zagłuszy? Jeśli chcesz wiedzieć to zapraszam do dalszej lektury.

"Od kuchni"

Zacznijmy od tego że nie da się idealnie oddzielić ludzkiego głosu od reszty utworu, nie ma, nie było i raczej nie będzie takiego programu, który będzie to potrafił. Dlaczego? Może lepiej zacząć od tego dlaczego po usunięciu wokalu kawałek traci wiele na jakości? Zasada działania wszystkich programów do usuwania głosu ludzkiego jest bardzo podobna. Polega ona na tym że osłabiana jest fala (zmniejsza się jej głośność) w granicach częstotliwości ludzkiego głosu (zależnie od algorytmu programu od 1-5kHz bo to właśnie w tym przedziale znajduje się najwięcej z ludzkiej mowy), a następnie osłabia środek panoramy stereo (utarło się że profesjonalnie nagrany utwór ma instrumenty (z wyjątkiem perkusji) rozdzielone na kanały a na środku panoramy pozostawia się wokal). Jednak jest tu wiele niedoskonałości bo żaden utwór nie jest taki sam, częstotliwość głosu prawie zawsze pokrywa się z częstotliwościami większości instrumentów zawartych w piosence. Drugim mankamentem jest to że wokal nie zawsze leży pośrodku panoramy (np. dla lepszego efektu zilustrowania jakiejś wstawki w utworze, lub aby uprzestrzennić utwór). Dlatego nie zdziwcie się kiedy po usunięciu wokalu z kawałka zostanie hmm... Nie chciałbym się brzydko wyrażać  Warto zauważyć jeszcze jedno, gorzej po usunięciu wokalu będą wyglądać kawałki w których jest dużo instrumentów i nie ma "pustki" (np. kawałki metalowe), a lepiej te w których jest bardzo mało instrumentów i dużo wolnej "przestrzeni" (np. łupanki pseudo techno a'la Viva). Innymi słowy - im rzadszy miks tym większe prawdopodobieństwo sukcesu, że usuniemy wokal nie naruszając zbytnio reszty instrumentarium.

"Co jest nam potrzebne?"

Pierwsze co nam będzie potrzebne to komputer z odpowiednimi programami i utwór z głosem, najlepiej w formacie wav, ale mp3 też są coraz częściej obsługiwane przez edytory dźwięku, jeśli mamy kawałek w innym formacie będziemy go musieli przekonwertować do *.wav, a można to zrobić przy pomocy m.in. takich programów jak: Foobar2000 (http://foobar2000.org/), dBpowerAMP Music Converter (http://www.dbpoweramp.com/), Switch firmy Swift Sound (http://www.nch.com.au/switch/) lub innych konwerterów. Drugą rzeczą będzie właśnie jakiś edytor dźwięku obsługujący technologię wtyczek (Sound Forge na pewno będzie pasował, na nim też jest oparty nasz przykład ). Teraz gdy mamy już wszystko zainstalowane potrzebujemy wtyczki (podprogram, który rozszerza możliwości programu pod którym jest uruchamiany), która służy do usuwania głosu, nasz przykład opiera się na wtyczce o nazwie Vocal Remover firmy AnalogX, a program pod którym będzie pracować to Sound Forge w wersji 6.0.

"Do dzieła"

Na początku będzie potrzebna wtyczka Vocal Remover (wtyczka ta jest darmowa więc można ją bez problemu pobrać z internetu). Gdy już to zrobisz to wejdź do katalogu gdzie zainstalowany jest Sound Forge i poszukaj katalogu o nazwie plugins lub directx albo coś w tym stylu, skopiuj tam Vocal Remover, uruchom edytor dźwięku, na belce u góry (tam gdzie są menu file, edit, itd.) w "View" otwórz "Audio Plug-In Chainer" i sprawdź czy VR jest na spisie dostępnych efektów (ten spis pokazuje się po naciśnięciu drugiego od prawej strony przycisku), można też nacisnąć Alt+9 (skrót), albo też można otworzyć to na pierwszym od prawej strony przycisku w oknie z otwartą ścieżką, następnie wybieramy z listy "AnalogX Vocal Remover", gdy naciśniemy przycisk odtwarzania (w otwartym oknie) dźwięk będzie odtwarzany już z zastosowaniem VR.

"Alternatywa"

Jak widać w ten sposób cudów nie zdziałamy, ale nie martwmy się, jest pewna alternatywa i nie mówię tu o samodzielnym odtworzeniu utworów pod programem do robienia muzyki, bo nie wszyscy mają tak dobry słuch muzyczny czy tyle cierpliwości, naszą alternatywą jest - MIDI. A dokładniej pliki *.mid i *.kar. Jak niektórzy wiedzą po odtworzeniu ich mamy czysty zapis nutowy, a w przypadku plików *.kar (czyli typowych karaoke) dodatkowo wyświetla nam się tekst piosenki. Jakich programów użyć do odtworzenia takich plików? Do zwykłych .mid (które również mogą zawierać tekst piosenki) wystarczy nam sławetny WinAmp (http://winamp.com/) lub naprawdę dobry JetAudio (http://http://www.jetaudio.com/), odczytują one także tekst z tych plików, ale co jeśli chcemy pliki karaoke (*.kar) albo i zwykłe *.mid ale chcemy aby podświetlała nam się fraza, którą aktualnie mamy zaśpiewać? Sięgnijmy po odtwarzacz specjalnie do tego stworzony - sięgnijmy po vanBasco Karaoke Player (http://www.vanbasco.com/) (fajnie zabrzmiało, co?  A jeśli chcemy nagrać cos takiego na płytę Audio? Po wspomniany JetAudio w locie skonwertuje MIDI do *.wav i wypali na płycie. A jak byśmy chcieli zmienić nieco aranż? Wystarczy wczytać plik *.mid np. do FL Studio i tam go przerobić, możemy go tam nawet przerobić na *.mp3 czy *.wav przy pomocy odrobiny wysiłku i fantazji. Jeszcze jedno pytanie krząta Ci się po głowie - skąd wziąść pliki *.mid i *.kar? Po prostu - poszukać w internecie, gdzieniegdzie znajdziecie naprawdę bogate zbiory, przy czym radzę uważać na prawa autorskie takich plików, uważajmy co i skąd pobieramy aby potem nie okazało się, że dysponujemy nielegalną kolekcją karaoke.

"Na zakończenie"

To tyle jeśli chodzi o skrótowe przedstawienie problemu usuwania wokalu oraz możliwej najprostszej alternatywy. Nie ma rzeczy doskonałych, tak też i w tej materii musimy iść na ustępstwa, na szczęście technologia jako tako przychodzi z pomocą naszym artystycznym duszom, które przepełnione są chęcią śpiewu. Życzę miłej zabawy


Ponadto:
Kod:
http://www.musicmorpher.com/free-tutorials/voice-remover.htm
Wyślij odpowiedź