Tematyka związana z produktami firmy Microsoft.
Wyślij odpowiedź

Mieszanka wirtualnego systemu i Windows XP Mode

14 Lis 2013, 22:07

Witam. Jest taka sprawa: mam pewien programik, ale nie działa on na 64-bitowym XP. Był pisany pod XP 32-bit i nie ma żadnej opcji, aby zmusić go do działania na 64-bitowym systemie (ba, często nie chce działać nawet na XP 32bit). Nie mam z tym większego problemu - w komputerze jest podpięty drugi dysk z Win XP Pro 32bit SP3 i mogę używać tego programu. Problem polega na tym, że z poziomu nominalnego Win XP Pro 64bit SP2 go nie uruchomię bez rebootu kompa z drugiego dysku (co jest dość oczywiste). I teraz: mógłbym zrobić coś takiego z poziomu maszyny wirtualnej, ale właściwie to zrobiłbym to samo, co już mam z tą różnicą, że zamiast drugiego Windowsa na drugim dysku miałbym dwa Windowsy na głównym dysku, a nie tylko nie chcę tego robić, ale po prostu nie ma to sensu, skoro mam drugi dysk w pełni sprawny i używalny. Więc pytanie: czy jest jakaś opcja, aby móc odpalać programy z poziomu tego drugiego Windowsa bez rebootu systemu? Coś jak maszyna wirtualna, ale nie na jednym dysku, ale działająca między dwoma HDD?

Re: Mieszanka wirtualnego systemu i Windows XP Mode

15 Lis 2013, 10:18

Nie ma takiej opcji. Jeśli chcesz wykorzystać ten drugi dysk to możesz postawić tego XP 32-bit na wirtualnej maszynie, a dysk wirtualny możesz umieścić właśnie na tym drugim dysku.

Re: Mieszanka wirtualnego systemu i Windows XP Mode

15 Lis 2013, 19:04

No to będę miał to samo, co teraz („w komputerze jest podpięty drugi dysk z Win XP Pro 32bit SP3”). No trudno.

Re: Mieszanka wirtualnego systemu i Windows XP Mode

16 Lis 2013, 13:32

Siema, ziomek. Jesteś nieogarnięty, czy co? Zakładasz sobie wirtualną maszynę np. w VirtualBox-ie - polecam szczerze. Robisz to tak, ściągasz najpierw z net-a program VirtualBox, następnie przy jego pomocy tworzysz tzw. "wirtualną maszynę" pod tym XP 64-Bit, i instalujesz na niej XP 32-Bit. Rozumiesz? Dzięki temu rozwiązaniu XP 32-Bit pracuje w XP 64-Bit w oknie, jak zwykły program. A że jest to wirtualna maszyna, no to potrzebuje do działania wirtualnego dysku twardego. Wirtualny dysk twardy - jest to plik, który emuluje prawdziwy dysk w programach do wirtualizacji i pełni rolę czegoś w rodzaju "kontenera" na pliki w wirtualnych maszynach. Ten plik przechowuje dane wirtualnego systemu operacyjnego (tak naprawdę może przechowywać dowolne dane, ale to nieistotne w tym przypadku). Jednakże taki plik dla głównego systemu operacyjnego - systemu hosta jest normalnym plikiem, jak każdy inny plik, nieważne jakiego formatu, i zajmuje miejsce na fizycznym dysku twardym. Podczas tworzenia wirtualnej maszyny masz wybór dotyczący lokalizacji, rodzaju i wielkości wirtualnego dysku, a tak naprawdę pliku go zawierającego i poprzednikowi - myślę - chodziło właśnie o to byś nie marnował tego drugiego dysku twardego, i to właśnie na nim umieścił ten plik. Taki system, "wirtualny" system działa praktycznie jak normalny, oczywiście ma swoje pewne ograniczenia, ale tym się nie przejmuj. Jeżeli ten program, którego używasz (szkoda, że nie podałeś nazwy i go nie opisałeś w skrócie) nie jest żadną wymagającą aplikacją np. graficzną czy do obróbki wideo, lub też do tworzenia jakichś symulacji fizycznych i/lub matematycznych, to to rozwiązanie powinno być optymalne, nawet wręcz doskonałe. Aczkolwiek radziłbym się zastanowić nad zamiennikiem tego programu działającym w 64-bitowym Windows, wtedy nie trzeba by wykonywać całej tej "szopki". :-) Pozdrawiam. :-D Mam nadzieję, że pomogłem i co nieco pojaśniłem. ;-)
Wyślij odpowiedź