Problemy dotyczące sieci Internet, konfiguracja sieci LAN, WLAN, konfiguracja serwerów. Rozdzielanie połączeń internetowych. Rozwiązywanie problemów związanych ze sprzętem i oprogramowaniem. Routery, huby, switche, anteny itp.
Wyślij odpowiedź

ping w grach on line

20 Lis 2007, 16:12

od czego zalezy ping w grach?? mi sie zdaje ze od tego jak w danym dniu net chodzi. aco wy o tym myslicie

20 Lis 2007, 16:57

też...ale i od różny programów do ściąganie które masz włączone....


pzdr

20 Lis 2007, 19:59

Diagnostyka i zarządzanie w sieci

Ping

Co to jest ping?
Ping jest funkcją pozwalającą stwierdzić, czy istnieje lub nie połączenie pomiędzy dwoma komputerami. Pozwala również określać, z jaką szybkością wędrują pakiety danych pomiędzy komputerami i czy któreś z tych pakietów nie giną po drodze.

W jaki sposób działa ping?
Program pingujący wymaga nazwy komputera w sieci (nazwy hosta) lub numeru IP. Wykorzystuje specjalny "język" internetowy zwany Internet Control Message Protocol (ICMP), za pomocą którego wysyła pakiet (czasami określa się to mianem echa). Kiedy zdalny komputer otrzyma ten pakiet, odpowiada kompterowi, który go wysłał (odpowiada echem). Ping i jego wartość mogą informować o dwóch kwestiach: o tym, czy w ogóle istnieje połączenie ze zdalnym komputerem oraz ile czasu zajmuje to połączenie (skomunikowanie się ze zdalnym hostem). Jeśli program pingujący nie otrzyma odpowiedzi w określonym czasie, poinformuje, że zdalny komputer (host) jest niedostępny. Oznacza to, że gdzieś pomiędzy dwoma komputerami nastąpiła przerwa w transmisji, że zdalny komputer jest wyłączony lub że w ogóle nie istnieje. Oczywiście może tak się zdarzyć, że komputer zarówno istnieje, jak i nie występują ww. przerwy. A pingu nie ma. Przyczyną tego jest najczęściej duży (musi być naprawdę DUŻY) ruch w sieci lub też przeciążenie komputera, który miał być sprawdzony. Mija ustalony czas i program pingujący interpretuje to jako brak odpowiedzi.

Co to są pakiety?
Pakiety są niewielkimi plikami, które są przesyłane z jednego komputera do drugiego.

Czy ping zależy od mojej szybkości połączenia z Internetem?
To zależy, od tego, z jakiego komputera wysyłany jest ping. Jeśli sprawdzasz ping ze strony, na której teraz jesteś, wysokość pingu nie zależy od Twojej szybkości połączenia z Internetem, ponieważ pakiety nie są wysyłane z Twojego komputera, a z serwera, na którym umieszczona jest ta strona.

Dlaczego zdarzają się tak duże różnice w wielkości pingu tego samego hosta?
Wszystko zależy od obciążenia serwerów po drodze. Pakiety wędrują skokowo - od serwera do serwera. Może się zdarzyć, że któryś serwer jest w danym momencie bardzo obciążony, co znacząco spowalnia przesyłanie pakietu. Może się także zdarzyć, że serwer, który pingujesz jest przeciążony (zbyt wiele pobrań strony w danym momencie) lub ma zbyt "wąskie" podłączenie do sieci (zbyt małą przepustowość). Takie są również powody zagubienia pakietów gdzieś po drodze. Jeżeli kilkukrotny pomiar pingu tego samego hosta wskazuje znaczące różnice (np: 40 - 150 ms i więcej) oznacza to, że czasami udaje się nam trafić w moment mniejszego obciążenia sieci/serwerów, ale że generalnie gdzieś są problemy. Ich lokalizacja jest bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym jakości serwera jak i połączenia.

Od czego zależy wysokość pingu?
Od szybkości łączy pomiędzy dwoma komputerami, obciążenia i przepustowości serwerów po drodze (również serwerów startowego i docelowego). Im większy ping - tym gorzej. (Przykładowo ping lokalnego komputera nie powinien być większy od 1 ms - standardowo jest to 0,3-0,7 ms; ping komputera podłączonego bezpośrednio w sieci lokalnej - nie większy niż 10 ms, standardowo są to 1-2 ms. Komputery w Internecie będą nam odpowiadać pingiem o wartości od 20 do kilkuset ms)

Czy większa liczba wysłanych pakietów podaje bardziej wiarygodne informacje?
Tak. Im więcej przesłanych pakietów, tym dokładniej wiadomo, jaka jest jakość połączenia pomiędzy dwoma komputerami. Przesyłając więcej pakietów otrzymujemy informacje o najszybszym pingu, najwolniejszym pingu, a także wartość średniego pingu.

Co się stanie, jeżeli dany host będzie niedostępny lub nazwa danego hosta będzie nieprawidłowa?
Pakiet nie dotrze do celu i zostanie zwrócony.

Czy to, skąd się łączę ma wpływ na wysokość pingu danego hosta?
Podobnie jak we wcześniejszym pytaniu - wszystko zależy od tego, skąd wysyłany jest ping. Jeśli jest on wysyłany z Twojego komputera, miejsce, z którego się łączysz i szybkość Twojego połączenia będą miały wpływ na wartość pingu.

Czasami ping jest "dość duży", a pingowany komputer szybko wyświetla strony www, albo "na odwrót". Dlaczego?
Zależy to od wielu czynników. Upraszczając można powiedzieć tak: jeżeli pingujemy wysokiej klasy serwer, powiedzmy w Japonii, to należy się spodziewać wyższych niż przeciętnie wartości pingu. Ale dobry komputer (serwer www) obsługujący niewielką ilość kont będzie w stanie zapewnić o wiele lepszą ciągłą transmisję dużej ilości danych (strony www ze zdjęciami, tekstem etc) niż komputer, który szybko odpowie na nasz niewielki "plik" pingu (np: z miasta oddalonego o paręset kilometrów), ale będzie miał niewielką moc obliczeniową, będzie połączony słabym łączem z siecią szkieletową Internetu i będą się na nim znajdować setki, o ile nie tysiące odwiedzanych jednocześnie stron.



Traceroute

Narzędzie służące do analizy trasy, jaką w Internecie przebiegają dane z lokalnego komputera do określonego serwera. Znajduje liczbę hopów (przeskoków między routerami w sieci) oraz dokładny czas każdego z nich. Wykorzystywane w celach diagnostycznych (jeżeli na trasie przesyłu pojawiają się duże opóźnienia) lub jako źródło informacji na temat struktury i funkcjonowania sieci. Traceroute stworzone zostało przez Vana Jacobsona w Lawrence Berkeley National Laboratory w USA.

Działanie traceroute zasadza się na wysyłaniu serii pakietów IP ze zwiększającym się stopniowo tzw. czasem życia (ang. time-to-live, TTL). Czas życia pierwszego pakietu jest na tyle mały, ze pierwszy router odsyła komunikat Time Exceeded, jednocześnie identyfikując siebie. Następny pakiet z wydłużonym TTL dociera już do drugiego routera, itd.

VisualRoute to rozbudowana wersja programu traceroute potrafiąca przedstawiać "losy" pakietów IP w formie graficznej, jako uproszczone trasy naniesione na mapę świata. Na ilustracji zapoznać się można z takim właśnie obrazem połączenia internetowego Polska-Niemcy przy korzystaniu z numeru dostępowego TP S.A. Jak widać, struktura połączeń sieci POLPAK zmusza komputery oddalone w linii prostej o niecałe 400 km (Wrocław i Berlin) do korzystania z drogi okrężnej przez Stany Zjednoczone ...

Traceroute wchodzi w skład systemów unixowych oraz pakietów oprogramowania TCP/IP. Dostępne jest także jako oddzielny program (w systemie Windows jest to standardowo tracert.exe) lub usługa działająca z poziomu strony WWW.

20 Lis 2007, 21:58

dzieki to mi cos rozjasnilo
Wyślij odpowiedź