21 Lip 2007, 03:06
Darmowy, profesjonalny odtwarzacz plików multimedialnych działający w środowisku KDE. Autorzy położyli nacisk na prostotę interfejsu, która ma pozwolić użytkownikowi na szybki dostęp do najważniejszych opcji programu. Warto zwrócić również uwagę na ciekawe podejście do obsługi playlist. Aplikacja wykorzystuje środowisko serwera [urdźwięku aRts (odtwarzanie plików MP3, OGG, płyt CD, multimediów strumieniowych), więc wymaga jego obecności w systemie.
Exaile jest odtwarzaczem muzyki w zamierzeniu przypominającym znanego z KDE Amaroka, ale stworzonym przy użyciu GTK+.
Ma zaimplementowane takie mechanizmy jak:
* - automatyczne pobieranie okładek
* - pobieranie tekstów słuchanych utworów
* - ściąganie informacji o artyście z Wikipedii
* - obsługa duźy zbiorów muzycznych
* - tworzenie czarnych list utworów
* - tworzenie playlist w osobnych zakładkach
* - wsparcie dla Last.fm
* - współpraca z iPodami
* - obsługa technologii shoutcast
* - pobieranie tabulatur z fretplay.com
Banshee jest odtwarzaczem muzyki dla systemów z rodziny Linux. Został napisany z użyciem platformy Mono i biblioteki Gtk#. Do odtwarzania dźwięku oraz dekodowania i kodowania takich formatów jak Ogg Vorbis, MP3, FLAC itp., używa platform GStreamer i Helix. Banshee potrafi odtwarzać i importować muzykę audio a także muzykę z iPodów. Dzięki systemowi wtyczek możemy korzystać z raportowania granych utwórków na liście Last.fm. Banshee jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji MIT.
Domyślny odtwarzacz GNOME, który z kolei - chcąc nie chcąc - przywołuje skojarzenia z aplikacją iTunes dla systemu MacOS. W porównaniu z iTunes Rhythmbox jest jednak zdecydowanie bardziej surowy (żeby nie powiedzieć toporny). Rhythmbox skupia się na kilku pożytecznych funkcjach (np. import/eksport piosenek do iPoda). Twórców nie interesują spektakularne efekty graficzne. Interfejs też w niczym nie przypomina przepełnionego kolorami amaroKa.
Quod Libet jest to bazujący na GTK+ odtwarzacz audio napisany w Pythonie. Potęga tego playera ujawnia tym, źe posiada on kilka sposobów przeglądania playlisty:
- wyszukiwanie w bibliotece
- przeglądanie listy utworów
- przeglądarka panelowa
- lista albumów
- system plików
Quod Libet jest wyposażony w narzędzie do dość zaawansowanej edycji tagów, więc bardzo szybko możemy zrobić porządek z naszymi zasobami.
XMMS (X Multimedia System) to wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny. Odtwarza pliki w formatach WAVE, MP3, OGG, a także moduły muzyczne (MOD, IT i inne). Obsługa mechanizmu wtyczek pozwala ponadto na obsługę innych typów plików dźwiękowych (np. FLAC). Dostępne są również wtyczki służące do wizualizacji odtwarzanej muzyki.
Interfejs programu wzorowany jest na WinAmpie, ponadto zaimplementowany jest również mechanizm skór. Użytkownik może na własną rękę zmieniać interfejs aplikacji.
Xmms wymaga bibliotek GTK. Ponadto warto posiadać w systemie biblioteki MikMod i Ogg Vorbis, gdyż umożliwi to kompilację wtyczek obsługujących formaty modułów i plików OGG.
Xmms odtwarza zarówno pojedyncze pliki dźwiękowe, jak i całe playlisty. Wbudowany equalizer oraz dostarczane wraz z programem wtyczki efektów pozwalają na polepszanie i uatrakcyjnianie dźwięku. Możliwy jest również zapis odtwarzanego materiału wprost na dysk twardy.
Xmms jest zaawansowanym i wszechstronnym odtwarzaczem. Dodatkowo mechanizm wtyczek pozwala na poszerzanie jego, i tak już imponujących, możliwości.
Beep Media Player (BMP), program komputerowy spełniający funkcję odtwarzacza multimedialnego. Oparty na innym programie o nazwie XMMS.
BMP jest w zasadzie przeniesieniem XMMS do GTK+ w wersji 2.x i lepiej funkcjonuje ze środowiskiem GNOME. Podobnie jak XMMS, BMP wyglądem przypomina Winampa a nawet obsługuje skórki Winampa (i XMMS). BMP obsługuje większość formatów plików muzycznych XMMSa, ponieważ nie ma między nimi różnic funkcjonalnych w tym względzie.
Obecnie BMP jest na tyle popularny, że dostępny jest w praktycznie każdej dystrybucji np. w Debianie, Ubuntu, Gentoo, PLD itp.
Wraz z wydaniem wersji 0.9.7.1 BMP, autorzy ogłosili, że aplikacja nie będzie już dalej aktywnie rozwijana. Zastąpić ma ją BMPx, czyli odtwarzacz multimedialny nowej generacji, napisany od nowa i wyposażony w funkcje, których implementacja w BMP była niemożliwa ze względu na przestarzały kod odziedziczony po XMMS.
Wygodny odtwarzacz plików muzycznych łudząco podobny do Winampa pod Windows lub XMMS z Linuksa. Nie jest jednak kontynuacją projektu XMMS, tylko jego odgałęzieniem. Audacious ma w założeniu być samodzielnym pełnym odtwarzaczem muzycznym, z własnym silnikiem. W porównaniu do XMMS posiada dużo lepiej zorganizowany i bardziej przejrzysty panel konfiguracyjny oraz (wg autorów) cechuje go stabilniejsza praca. Jako, że XMMS nie jest już rozwijany, Audacious jest najlepszą alternatywą dla tych, którzy pod Windows korzystali z programu Winamp. Obsługuje takie kodeki jak: AAC, Ogg, FLAC, WMA, MPEG3, MPC i inne, posiada możliwość korzystania ze skór do Winampa oraz łatwo rozbudować jego funkcjonalność przy pomocy wielu wtyczek.
Music Player Daemon (MPD) pozwala na zdalny dostęp do odtwarzania muzyki (MP3, Ogg Vorbis, FLAC, AAC, Mod oraz wave) i zarządzania playlistami. Został zaprojektowany do integracji w jeden system stereo, który pozwala zarządzać odtwarzaną muzyką w sieci lokalnej. Wśród wszystkich tych groźnie brzmiących rzeczy, MPD jest świetnym rozwiązaniem na desktop, jako najzwyklejszy odtwarzacz muzyki.
Jak jednak wspomniałem, jest to demon, którym zarządza się z poziomu klienta. Istnieje wiele różnych programów do zarządzania MPD, jednym z najpopularniejszych jest aktualnie Sonata. Jej interfejs powstał z wykorzystaniem biblioteki GTK+. Cechują ją spore możliwości konfiguracyjne, prosty, intuicyjny interfejs i możliwość rozszerzania o dodatkowe opcje dzięki wbudowanemu systemowi wtyczek.
BMPx jest następcą Beep-Media-Playera przepisanym na nowo ze względu na zawiłą strukturę kodu źródłowego BMP oraz utrudnienia związane z implementacją nowych funkcji. Twórcy tego odtwarzacza porzucili system pluginów oparty na XMMS/BMP. Silnikiem audio BMPx jest Gstreamer, wobec tego po zastosowaniu się do Nieoficjalnego Przewodnika Ubuntu i instalacji odpowiednich kodeków, obsłuży większość popularnych formatów plików audio (mp3, wav, ogg, wma, flac, aac/mp4). Interfejs graficzny BMPx stworzony jest z wykorzystaniem biblioteki GTK2. Ze względów patentowych, program od wersji 0.30 nie wspiera już skórek Winampa w wersjach 3 i 5. Zastąpiły je skórki, których podstawą jest format SVG. Zaletami programu są między innymi możliwość tworzenia kolekcji multimediów (Media Library), obsługa shoutcastingu, icecastingu i podcastingu. Należy zaznaczyć, że program niestety nie został wyposażony w equalizer.
Muine is an audio player for the GNOME desktop environment which runs on Linux, Solaris, BSD and other UNIX and UNIX-like systems. Muine is written in C# using Mono and Gtk#. The default backend is GStreamer framework but Muine can also use xine libraries.
KMP is an MPD client that uses the QT GUI toolkit so it will comfortably fit in with your KDE desktop, although only QT is required.
GMPC is a frontend for the mpd (Music Player Daemon). It's focused on being fast and easy to use, while still making optimal use of all the functions in mpd.
Pygmy stands for Python GTK+ MPD player.
An iTunes style MPD client, written in Python, with PyGTK.
21 Lip 2007, 20:16
F-spot jest to szybka, wygodna i prosta przeglądarka plików graficznych pod Linuksa przeznaczona dla środowiska Gnome.
Zaletą tego programu jest to, że tworzy on jednolitą strukturę wszystkich zdjęć, jakie zaimportowaliśmy do bazy tego programu. Dzięki temu mamy wszystko jak na dłoni posortowane według daty.
Dla ułatwienia przeglądania kolekcji na górze znajduje się suwak z linią czasu. Wystarczy wskazać datę a program wyświetli nam fotki zrobione w tym czasie. Jest tez możliwość otagowania swoich plików przez co tworzą się wirtualne katalogi.
Inną bardzo fajną funkcją f-spota jest możliwość edycji zdjęć bez modyfikacji oryginału. Program tworzy kopie i na niej nanosi poprawki. Ddano także możliwość eksportu zdjęć do albumów picasaweb.
GNU Image Manipulation Program) - stworzony w ramach projektu GNU program do obróbki grafiki rastrowej.
GIMP jest popularnym narzędziem przetwarzania grafiki cyfrowej i zdjęć umieszczanych w Internecie. Można przy jego użyciu tworzyć grafikę i logo, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy, oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych.
Oprócz stosowania interaktywnego, GIMP-a można oprogramować do automatycznego działania przy użyciu makr. Można do tego użyć wbudowanego języka Scheme, jak teź Perla, Pythona, Tcl czy Ruby. GIMP-a można także zastosować do tworzenia grafiki "na żądanie" przy zastosowaniu skryptów CGI.
Interfejs GIMP-a opiera się na aktywnym używaniu wszystkich przycisków i rolek (kółek) myszy oraz na otwieraniu dużej ilości okien, co widać na zamieszczonych obok obrazkach. Okna, zawierające palety i narzędzia, można grupować w zakładki, dzięki czemu interfejs zyskuje na przejrzystości, a liczba otwartych okien znacznie się zmniejsza. Dzięki wykorzystaniu biblioteki GTK+ do tworzenia interfejsu programu szybko powstały wersje dla wielu systemów operacyjnych. Dostępne są wersje m.in. dla Linuksa jak i Microsoft Windows.
GIMP jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji GNU GPL, co jest jego wielkim atutem w porównaniu do innych programów graficznych. Jego zwolennicy porównują go do płatnego Paint Shop Pro czy nawet do narzędzia profesjonalistów, Adobe Photoshop. Dzięki filtrom możliwości programu są znacznie rozszerzone.
Zaawansowany edytor grafiki rastrowej zawarty w KOffice i zintegrowany ze środowiskiem graficznym KDE
modyfikowalny pasek narzędzi
- drukowanie wielu obrazów na jednym arkuszu!
- system wtyczek
- obsługa metadanych IPTC oraz XMP
GQview jest to przeglądarka plików graficznych, zbudowana tak żeby przeglądanie zdjęć było jak najprostsze. Umożliwia wyświetlanie zdjęcia na całym ekranie jak i w postaci slajdu.
Aplikacja dostarcza także funkcje do prostych operacji na wyświetlanych plikach takie jak: kopiowanie, usuwanie, zmienianie nazwy i przenoszenie. Jedną z wyróżniających cech tego programu jest to iż umożliwia on szybką edycję zdjęć poprzez takie programy jak np. GIMP , dostępne w menu kontekstowym po uprzednim ich zainstalowaniu. Jego wysoka konfiguralność pozwala na dostosowanie go do własnych potrzeb i gustu a jednocześnie przy zgrabnym wyglądzie sprawia że jest idealnym narzędziem tego typu.
Prosta przeglądarka plików graficznych obsługująca ogromną ilość formatów. Potrafi m.in. zmienić rozdzielczość, ilość barw i nakładać różne efekty danego obrazka.
Kallery to bardzo prosty w obsłudze program służący do tworzenia galerii obrazków gotowych do publikacji na stronach www. Program cechuje intuicyjny interfejs w formie kreatora, co jest bardzo wygodne biorąc pod uwagę fakt, że program oferuje całkiem pokaźną ilość opcji. Kallery umożliwia m. in. zmianę formatów obrazków, dodawanie opisów poszczególnych plików, personalizację wyglądu galerii HTML i na koniec - podgląd stworzonej galerii w przeglądarce internetowej. Jest częścią projektu KDE Dev Web.
21 Lip 2007, 21:00
21 Lip 2007, 21:10
21 Lip 2007, 22:00
Znakomity odtwarzacz filmów dla Linuksa obsługujący większość najpopularniejszych formatów plików (MPEG, VOB, AVI, OGG, OGM, VIVO, ASF, WMA, WMV, QT, MOV, MP4, FLI, RM, NuppelVideo, YUV4MPEG, FILM, RoQ, PVA) i współpracujący z szerokim wachlarzem kodeków i standardów (VideoCD, SVCD, DVD, 3ivx, DivX 3/4/5 oraz nawet WMV).
Do licznych zalet programu należy dodać wsparcie dla różnych programowych standardów wyświetlania obrazu (X11, XV, DGA, OpenGL, SVGAlib, fbdev, AAlib, DirectFB) oraz dla czysto sprzętowych dekoderów (Siemens DVB, DXR2, DXR3/Hollywood+). Wszyscy korzystający z napisów z pewnością docenią kilkanaście formatów, które program rozpoznaje i wyświetla (MicroDVD, SubRip, SubViewer, Sami, VPlayer, RT, SSA, AQTitle, JACOsub, Mpsub oraz formaty DVD - SPU streams, VobSub, Closed Captions).
VLC jest to odtwarzacz multimedialny obsługujący takie formaty jak MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg, ... Nie posiada zbyt rozwiniętego graficznego interfejsu jest on raczej skromniutki jednak sprawia że jest on prosty i przejrzysty.
Często mówi się o nim "odtwarzacz ostatniej szansy" - jeśli nigdzie nie działa, to na VLC będzie. VLC jest to odtwarzacz multimedialny obsługujący takie formaty jak MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg, ... Nie posiada zbyt rozwiniętego graficznego interfejsu jest on raczej skromniutki jednak sprawia że jest on prosty i przejrzysty.
Często mówi się o nim "odtwarzacz ostatniej szansy" - jeśli nigdzie nie działa, to na VLC będzie. Charakteryzuje się duźą wydajnością i stabilnością. VLC działa na bibliotece GTK 1.2.
Xine jest multimedialny player do odtwarzania CD DVD VCD obsługuje takie formaty jak AVI, MOV, WMV, i MP3 z dysku lokalnego a także strumienie multimedialne z internetu (radio, filmy). Xine jest multimedialny player do odtwarzania CD DVD VCD obsługuje takie formaty jak AVI, MOV, WMV, i MP3 z dysku lokalnego a także strumienie multimedialne z internetu (radio, filmy). Xine działa na takich platformach jak:
# GNU/Linux (x86, alpha, sparc, ppc, ...)
# FreeBSD (x86)
# Solaris (sparc and x86)
# Irix (mips)
# Darwin/MacOS X (ppc) via the fink project
W przypadku czystego Xine trudno w ogóle mówić, żeby jakkolwiek wyglądał. Interfejs użytkownika jest naprawdę spartański i raczej nie spotkałem się z normalnymi ludźmi korzystającymi z niego jako domyślnego odtwarzacza. Xine ma jednak niewątpliwą zaletę - można w nim skonfigurować niemal wszystkie możliwe parametry wyświetlanych filmów. A wygląd można łatwo zmienić korzystając ze skórek lub ?nakładek? czyli aplikacji wykorzystujących Xine jako silnik odtwarzania.
Do najciekawszych funkcji Xine można zaliczyć:
# Wsparcie dla CD, DVD (z menu) oraz (S)VCD
# Wsparcie dla wszystkich popularnych formatów multimedialnych, jak również wielu zupełnie niepopularnych formatów
# Modułową budowę - dzięki czemu łatwo wykorzystać silnik Xine w innych aplikacjach
# Skórki
# Wsparcie dla zewnętrznego pilota (lirc)
# Wsparcie dla strumieni (np. radio internetowe)
# Zmiana wymiarów obrazu, wyświetlanie w trybie pełnoekranowym również na zewnętrznym telewizorze/monitorze
# Xinerama
Istnieje wiele nakładek na Xine (z których najpupularniejsze to Totem i Kaffeine). Żadna z nich nie udostępnia jednak wszystkich funkcji dostępnych w programie. No, prawie źadna, bo jest jeszcze gXine - będący wiernym klonem interfejsu Xine w wersji GTK2. Tak czy inaczej, jeśli zaleźy Wam na pełnej kontroli - (g)Xine jest jedynym (oprócz MPlayera) wyborem.
Kino jest to nielinearny edytor DV (Digital Video) dla Gnu/Linux przeznaczony dla środowiska graficznego Gnome. Jego główną zaletą jest doskonała obsługa IEEE-1394, tryb VTR a takźe nagrywanie na kamere.
Pozwala na przechwytywanie obrazu i zapisu go w formacie RawDV i AVI, w obydwu standardach type-1 DV i type-2 DV (oddzielną ścieżką dźwiękową). Kino dostarcza narzędzi do edycji, cięcia i wstawiania zarówno ścieżki wideo jak i dźwiękowej po czym eksportowanie ich praktycznie do dowolnego formatu.
AviDemux to edytor plików wideo pozwalający także na kompresję plików mpeg do Avi z użyciem kodeków. Program działa na podobnej zasadzie co VirtualDub, lecz może także kompresować pliki do VCD, SVCD i DVD.
Program do obrobki plikow graficznych bardzo intuicyjny i prosty w uzyciu
Cinelerra jest to profesjonalny edytor wideo dla komputerów z systemem Linux.
K9Copy jest małym narzędziem, które umożliwia kopiowanie płyt DVD pod Linuksem. Program pozwala na kopiowanie filmów z lub bez menu. W przypadku kopiowania z menu używany jest dvdauthor do stworzenia nowej struktury DVD. Możliwe jest wybranie kolejności, w której sekwencje video mają być odtwarzane. Natomiast w przypadku kopiowanie bez menu, K9Copy powiela oryginalną strukturę płyty.
Video jest kompresowane, tak aby zmieścić się na 4.7GB płycie DVD. Aplikacja umożliwia również tworzenie obrazów ISO.
Bardzo rozbudowany program służący do oglądania i nagrywania programów TV (także HDTV). Umożliwia korzystanie z wielu kart jednocześnie, jednoczesne nagrywanie kilku stacji, w pełni wykorzystuje dekodery MPEG-2 wbudowane w tunery TV, wspiera PiP, EPG, jest wysoce konfigurowalny dzięki wtyczkom (np. przeglądarka internetowa czy odtwarzacz mp3).
Prosty w obsłudze nielinearny edytor plików wideo związany ze środowiskiem KDE. Potrafi edytować wiele ścieżek na raz i eksportować do wielu różnych formatów, wspiera efekty czasu rzeczywistego , obróbkę obrazów, kolorów, tytułów, zarówno klipów audio jak i wideo oraz posiada w pełni konfigurowalny interfejs.
03 Paź 2008, 23:45
04 Paź 2008, 00:05
pavko89 napisał(a):Może ma ktoś ochotę to skończyc![]()
04 Paź 2008, 00:10
LucaS napisał(a):pavko89 napisał(a):Może ma ktoś ochotę to skończyc![]()
Ja z chęcia to skończe, a w zasadzie zaczne od nowa i dam więcej.
04 Paź 2008, 00:13
pavko89 napisał(a):LucaS napisał(a):pavko89 napisał(a):Może ma ktoś ochotę to skończyc![]()
Ja z chęcia to skończe, a w zasadzie zaczne od nowa i dam więcej.
powodzenia i wytrwalosci zycze i powiem ze roboty od groma
11 Paź 2008, 19:44