TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu  [X]

Alternatywne zasilanie laptopa

Wszystko co wiąże się ze sprzętem komputerowym.

Alternatywne zasilanie laptopa

Postprzez andrixu » 14 Gru 2014, 16:33

PostUA: Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:34.0) Gecko/20100101 Firefox/34.0


Hej
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jakimś alternatywnym zasilaniem dla mojego laptopa. Z racji tego iż chodzi praktycznie cały czas, zużywa troszkę prądu.
Nie jest to jakiś mega super sprzęt ale powiedzmy 2 letni laptop z wysokiej półki.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to zamontowanie kolektora słonecznego takiego jakiego oferuję firma z mojego miasta (hydrogaz.eu)
Jedyne co mnie martwi to fakty czy taka bateria słoneczna da radę , i jaki będzie koszt całego zestawu ?

Jest to jakieś rozwiązanie ,ale czy jedyne ?
andrixu
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 1
Dołączenie: 14 Gru 2014, 16:32

Re: Alternatywne zasilanie laptopa

Postprzez JEDREK » 14 Gru 2014, 17:20

PostUA: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64; rv:34.0) Gecko/20100101 Firefox/34.0


Koszt całego zestawu z pewnością będzie bardzo drogi.

Panele słoneczne (wytwarzanie energii elektrycznej) jest nielegalne chyba, że sprzedajesz wytworzoną energię do zakładu energetycznego - co najzabawniejsze zakład płaci Ci 70-80 % ceny za każdą kWh (kilo wato godzinę) energii odkupionej od Ciebie a ty płacisz za zakupioną kWh 100 % ceny. Taki złodziejski proceder w naszej rzeczpospolitej - na zachodzie ta kwestia wygląda znacznie inaczej.
Inaczej jest z instalacją solarną do podgrzewania wody - ta jest w pełni legalna i jak mówią legendy niektórym się nawet ta inwestycja zwróciła.

Dobra instalacja słoneczna do wytwarzania energii 3000 KW- myślę, że to koszt 10-15 tys.
Do zasilania laptopa potrzebna będzie moc 300 W.
Prąd który wytwarza taka instalacja jest stały i aby podłączyć laptop który posiada zasilacz na napięcie sinusoidalnie zmienne potrzebny będzie inwerter prądu.

Urządzenie to przekształca prąd stały w zmienny - niestety prąd wytworzony w ten sposób nie jest idealny - nie posiada przebiegu idealnie sinusoidalnego lecz jego przebieg jest kwadratowy co za tym idzie nawet pomimo odpowiedniego natężenia i napięcia może uszkodzić sprzęt elektroniczny który do niego podłączymy.

Poza tym kłopotliwa jest kwestia magazynowania energii - akumulatory są mało wydajne i charakteryzują się niewielką trwałością.

A wracając do paneli słonecznych - obecne wytwarzane mają sprawność zaledwie 15 %, koszt zakupu jest bardzo duży a żywotność niewielka 10-15 lat.

Biorąc pod uwagę cenę prądu 50-80 gr za kWh - "inwestycja" ta się nie opłaca.
Ja tu tylko sprzątam... ;)

i5 3570 @ 4,3 GHz + Noctua NH-U12P, Asus P8Z77-V, Corsair DDR3 2x8GB @ 2060MHz CL10 Ven., MSI GTX 1080 8GB, Samsung SSD 850 EVO 1 TB, Samsung DVD SH-222BB, NZXT Tempest, Corsair AX860i 860W, WIN 10 [x64]
Awatar użytkownika
JEDREK
Moderator
Moderator
 
Posty: 1570
Dołączenie: 11 Mar 2006, 19:27
Miejscowość: W ch** daleko z każdej strony xD (51° 24' N, 19° 41' E)
Pochwały: 24
Sprzęt: Komputer PC, Asus ZenFone 5Z

Re: Alternatywne zasilanie laptopa

Postprzez Georgianne1724 » 20 Gru 2014, 22:07

PostUA: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/39.0.2171.95 Safari/537.36


Wg mnie lapka możesz zasilić czymkolwiek byle by się zgadzało napięcie i natężenie na wyjściu. Ile cię to wyniesie to nie wiem. Myślę że nie będzie opłacalne. Jaką masz moc tego zasilacza?
Georgianne1724
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 10
Dołączenie: 17 Wrz 2014, 09:26


Powróć do Sprzęt komputerowy

Kto jest na forum

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Mirahz