TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu  [X]

Co z grub'em ??

Tematyka związana z rodziną systemów operacyjnych Unix. Klony i pochodne danego systemu operacyjnego oraz inne typy OS

Co z grub'em ??

Postprzez michał46 » 16 Lis 2007, 14:35

PostUA:


Witam! Jestem świeżym użytkownikiem ubuntu i na moim dysku mam oprócz niego jeszcze win xp i server 2003. Po awarii tego ostatniego chciałbym go przeinstalować, tylko nie wiem co na to powie gruby, czy będę mógł dostać się do wszystkich OS?
Prosze, pomóżcie!!!
michał46
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 6
Dołączenie: 16 Lis 2007, 14:10

Postprzez belladona123 » 16 Lis 2007, 15:52

PostUA:


Chcesz przeinstalowac Serwer 2003,tak?Okej,w takim razie stracisz gruba,bo zostanie nadpisany!
Ale mozesz go pozniej odzyskac ,jesli masz plyte CD z Ubuntu ,ale o tym jakto sie robi juz innym razem!
Awatar użytkownika
belladona123
Postujący
Postujący
 
Posty: 250
Dołączenie: 15 Paź 2006, 00:36
Miejscowość: Edinburgh

Postprzez michał46 » 17 Lis 2007, 11:46

PostUA:


eh, w takim razie chyba czeka mnie remont dwóch systemów, ubuntu i win 2003, tylko czy po ich instalacji będę miał dostęp do każdego systemu? , w xp mam ważne dane
i czy nie można skoiowac gdzieś gruba i po wszystkim przywrócić stare ustawienia? jak to instalacja gruba?
dlaczego google prawie nic nie wie na ten temat?
michał46
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 6
Dołączenie: 16 Lis 2007, 14:10

Postprzez belladona123 » 17 Lis 2007, 13:38

PostUA:


GRUB zapewnia dostep do wszystkich systemow na dysku( o ile je widzi),dlatego musi byc instalowany jako ostatni! Nie wiem po co chcesz jeszcze raz instalowac Ubuntu?To ze GRUB zostanie nadpisany nie znaczy.ze Ubuntu przepadnie,trzeba bedzie tylko odzyskac GRUBA z plyty CD,a wszystko bedzie jak dawniej.
Nie,nie mozna sobie ot tak skopiowac GRUBa a potem go wgrac:)
Zrob jak ci mowie,musisz miec plyte instal. Ubuntu!
Awatar użytkownika
belladona123
Postujący
Postujący
 
Posty: 250
Dołączenie: 15 Paź 2006, 00:36
Miejscowość: Edinburgh

Postprzez michał46 » 19 Lis 2007, 12:43

PostUA:


Dzięki. W takim razie wywnioskowuję, że po zakończeniu naprawy itp. wszystkich systemów potrzeba znowu gruba zainstalować i on sam je wszystkie wykryje i nic nie stracę ( znaczy dostępu do któregoś z systemów). A płytka potrzebna do tego to ta zwykła z ubuntu?
Może jakiś link pomocniczy...
bo jestem zielony jak to zrobić. :D
michał46
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 6
Dołączenie: 16 Lis 2007, 14:10

Postprzez belladona123 » 19 Lis 2007, 14:29

PostUA:


Po zakonczeniu naprawy,czyli ponownej reinstalacji serwera 2003 ,grub zostanie nadpisany,a windows bedzie widzial tylko "swoje" systemy,czyli serwer 2003 i xp,ubuntu nie bedzie widziane,choc fizycznie bedzie na dysku twardym.
Bedziesz wiec musial odzyskac swojego nadpisanego GRUBa.Tak,zrobisz to z plyty instalacyjnej ubuntu(pare komend w terminalu)
Wtedy GRUB znowu bedzie krolowal :) i bedziec widzial i mial dostep do wszystkich systemow na kompie!
Tak to wyglada,oczywiscie moga pojawic sie jakies problemy jak przy kazdym zabiegu na kompie,ale nie powinny.

Uprzedze twoje pytanie co do komend jakie nalezy wpisac w terminalu po zabootowaniu z plyty cd.
1.otwierasz terminal a tam wpisujesz su i haslo roota,jesli cie zapyta,najlepiej znac je wczesniej,lub zmienic na swoje,poszukaj w necie jak sie je zmienia,zajmie ci to minute.
2.wpisujesz grub
3.wpisujesz find /boot/grub/stage1
4. w zaleznosci co ci wyswietli(zazwyczaj (hd0,3) ale moze byc inne,zalezy od rozmieszczenia partycji na twoim dysku),wklepujesz przykladowo root (hd0,3)
5.wklepujesz przykladowo setup (hd0,3)
6.wklepujesz quit
7.restart systemu bez pyty cd tym razem
Awatar użytkownika
belladona123
Postujący
Postujący
 
Posty: 250
Dołączenie: 15 Paź 2006, 00:36
Miejscowość: Edinburgh


Powróć do Unix / Linux / Inne typy OS

Kto jest na forum

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

cron