11 Lis 2008, 16:45
Program przeznaczony do nauki języka japońskiego. Aplikacja posiada pokaźną bazę kanji i ich tłumaczeń w języku angielskim. Do dyspozycji uzytkownika są dwa tryby nauki samodzielna lub przez system odpytywania. program może służyć również jako słonik Angielsko - Japoński i Japońsko - Angielski.
Program do nauki języka hiszpańskiego. Aplikacja skupia się przede wszystkim na czasownikach w zdaniach, posiada bazę ponad 9000 ćwiczeń, umożliwia zapamiętywanie odpowiedzi. Program jest częścią projektu KDE Education i pakietu KDEedu.
11 Lis 2008, 16:46
Zestaw programów edukacyjnych przygotowanych przez zespół KDE.
11 Lis 2008, 16:48
Jest to edytor dla raportów pochodzących z oprogramowania JasperReports. Aplikacja została napisana w języku Java, posiada rozbudowaną funkcjonalność, umożliwia edycję raportów od strony graficznej, umozliwia również obsługę podraportów JFreeChart.
Glimmer zaawansowany edytor programistyczny przeznaczony dla środowiska GNOME. To co wyróżnia program to wsparcie naprawde pokaźnej liczy języków: Ada, Bash/Sh, C/C++, DTML, HTML, Java, Latex, GNU Make, Object Caml, Perl, PHP, PO, Python, Lisp, SGML, SQL, Tcl/Tk, WML, XML, oraz Z80 Assembly. Aplikacja posiada ponadt wszystkie funkcje niezbędne w tego typu programach wraz z podświetlaniem modułów skryptów.
http://rubyforge.org/projects/glimmer/
Kile to popularny edytor języka LaTex. Program posiada rozbudowane możliwości, a przy tym ma prosty w obsłudze interfejs. Aplikacja posiada opcję automatycznego poprawiania błędów w składni, umożliwia prostą nawigację między częściami tworzonego projektu oraz pozwala na podgląd wykonywanej aplikacji. Posiada wiele wbudowanych schematów. Do prawidłowej pracy wymaga: KDE >= 3.2.x , Qt >= 3.2.x, Automake 1.5, Autoconf 2.5, gcc >= 4.1, bunzip.
Nedit jest rozbudowanym edytorem programistycznym wspierającym wiele języków. Aplikacja oferuje wszystkie podstawowe funkcje w tego typu aplikacjach, jak podświetlanie składni, wewnętrzna wyszukiwarka, makropolecenia oraz obsługuje wiele dokumentów na raz. Języki jakie edytor obsługuje to: C, C++, Java, Ada, FORTRAN, Pascal, Yacc, Perl, Python, Tcl, Csh, Awk, HTML, LaTeX, VHDL, i Verilog.
Winefish LaTeX Editor jest rozbudowanym edytorem języka LaTex. Aplikacja jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, program został wyposażony w moduł korekcji składni, kolorowanie segmentów kodu, wklejanie formów, schematy dokumentów. Program można dostosować do własnych potrzeb poprzez modyfikację menu, ponad to aplikacja zapamiętuje historię wykonywanych poleceń oraz obsługuje kodowanie wielu formatów.
11 Lis 2008, 16:49
Adit to aplikacja służąca do podglądu i edycji baz danych. Program został napisany w języku Java i posiada przejrzysty interfejs graficzny. Umożliwia edycję kwerend i zapisuje zapytania do bazy.
Aqua Data Studio to zestaw narzędzie przeznaczony do tworzenia baz danych. Aplikacja posiada system zarządzania wersją oraz aplikacje analityczne. Umożliwia tworzenie tablic, kwerend i relacji. Program ma bardzo rozbudowany interfejs graficzny.
Firebird to relacyjna baza danych charakteryzująca się szybkością działania. Może być instalowana na wielu różnych platformach systemowych, posiada dużą wydajność i obsługuje wiele zapytań i procedur.
phpMyAdmin to aplikacja do zarządzania bazami danych MySQL. Program pozwala wykonywać obrecje na bazach poprzez interfejs graficzny. Za pomocą phpMyAdmin możemy dodawać, usuwać bazy, edytować tabele i rekordy oraz wykonywać zapytania SQL. Za pomocą tej aplikacji stworzym również kopię zapasową naszej bazy oraz przywrócimy zawartość.
PostgreSQL jest jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Aplikacja posiada wiele ciekawych funkcji wbudowany język PL/pgSQL, obsługę języków skryptowych: PL/LOLCODE, PL/Lua, PL/Perl, plPHP, PL/Python, PL/Ruby, PL/sh, PL/Tcl i PL/Scheme. Ponad to wspiera kodowanie UTF-8, posiada system kontroli wersji oraz umozliwia na tworzenie kopii zapasowych w "locie".
SQLite to aplikacja zarządzająca bazą danych. Aplikacja ma niewielkie rozmiary i niskie wymagania systemowe. SQLite posiada API do innych języków: Perl, PHP, Ruby, C++, Delphi, Python, Java, Tcl, Visual Basic, platformy .NET oraz wielu innych.
MySQL(wym. maj es-kiu-el) - wolnodostępny system zarządzania relacyjnymi bazami danych. Najpopularniejszy na całym świecie.
phpMyBackupPro przeznaczony jest do robienia kopia zapasowych baz danych. Aplikacja pozwala na tworzenie czasowych kopii, umożliwia wysyłanie ich na e-mail lub na serwer FTP.
11 Lis 2008, 16:50
Środowisko programistyczne do tworzenia aplikacji w językach C i C++. Dedykowane jest do środowiska graficznego GNOME i XFCE, aplikacja posiada rozbudowany i czytelny interfejs graficzny. Program ma wbudowanego debuggera oraz schematy pomocne przy tworzeniu projektów. Wymaga: gdl 0.7.7 gnome-build 0.2.0 libopts 23.0.0 guile 1.6.7 autogen 5.6.5 pcr.
Eclipse to popularna i rozbudowana platforma programistyczna. W skład pakietu wchodzi zintegrowane środowisko programistyczne (IDE). Aplikacja posiada modułową budowę i obsługuje wiele języków Java (Java Development Toolkit - JDT), C++ (CDT) i PHP (PDT) oraz AJAX. Program obsługuje system wtyczek, które dodatkowo zwiększają możliwości aplikacji. Do prawidłowego działania wymagana jest biblioteka Java 2 Standard Edition w wersji co najmniej 5.0.
EiffelStudio to zaawansowane środowisko dla języka Eiffel. W skład programu wchodzi edytor tekstu, debugger oraz konwenter kodu z Eiffel do C. Przed pobraniem programu należy się zarejestrować na stronie producenta.
Mono to aplikacja programistyczna dla środowiska Microsoft.NET. Program obsługuje języki Java, NET oraz Python. Mono posiada kompilator C# 2.0 i spełnia standardy ECMA/ISO.
QtEZ aplikacja przeznaczona do tworzenia interfejsów graficznych. Za pomocą tego środowiska stworzymy interfejs dla otoczenia X Window z wykorzystaniem biblioteki Qt2. Program obsługuje funkcję "przeciągnij i upuść" oraz pozwala na podgląd wykonywanego projektu.
Glade jest aplikacją do tworzenia interfejsów graficznych przy użyciu biblioteki GTK+. Aplikacja pozwala na eksportowanie kody projektów do innych języków C, C++, Java, Perl, Python, C#, Pike, Ruby, Haskell, Objective Caml i Scheme.
Zintegrowane z KDE środowisko programistyczne w wersji 3.3 obsługujące C i C++, Ada, Bash, Fortran, Java, Pascal, Perl, Python, Ruby, i SQL zbudowane w oparciu o wtyczki - dzięki temu okazuje się doskonale elastycznym środowiskiem. Możliwości: zarządzanie projektami różnych typów (np. Autotools, qmakce, Cmake i Ant), przeglądarka klas, wsparcie dla zestawu kompilatorów, debugera, doxygen, subversion i CVS, kreatory szkieletów programu i definicji klas, automatycznie uzupełnianie kodu (C/C++).
Quanta Plus to kompletne środowisko do tworzenia stron internetowych, jest częścią projektu KDE Web Dev. Nie jest to jednak program tylko do edycji HTML, XHTML czy XML, umożliwia on m. in. podświetlanie składni języków SQL, C, C++, PHP, Javy, JavaScriptu, Basha, Pythona, Perla czy LaTeX-a.
11 Lis 2008, 16:51
Ghostscript jest kompilatorem języka PostScript. Program od przeszło 25 lat jest najlepszym programem do opisywania wyglądu strony, wykorzystywany jest w poligrafii. Aplikacja pozwala uruchomić skrypt zapisany w języku PostScript oraz wydrukować jego zawartość. Program obsługuje również pliki PDF.
11 Lis 2008, 16:52
Qucs jest symulatorem układów elektronicznych. Aplikacja posiada edytor graficzny, funkcję symulacji przepływu prądu oraz miernik szumów.
11 Lis 2008, 16:53
Prosty menadżer plików. Program wykonuje podstawowe operacje na plikach (kopiowanie, usuwanie, wyszukiwanie itp.), posiada dwuokienkowy interfejs graficzny, z którego można się przełączyć do trybu tekstowego. W trybie tekstowy są wykonywane dodatkowe operacje, jak szyfrowanie danych.
Menadżere plików z prostym klientem FTP. Program został napisany w języku C przy pomocy biblioteki Qt. Pozwala wykonywac proste operacje na plikach oraz spełnia funkcję klienta FTP.
GNOME Commander jest wydajnym menadżerem plików pracującym w środowisku graficznym GNOME. Aplikacja wykonuje podstawowe operacje na plikach, posiada dwuokienkowy interefejs, umożliwia przeglądanie zdalnych zasobów przez protokół FTP.
Krusader jest menadżerem plików z wbudowanym klientem FTP. Program jest wzorowany na aplikacjach typu Total Commanderposiada wiele przydatnych funkcji jak wsparcie archiwów TAR, ZIP, BZIP2, GZIP, RAR, ACE, ARJ i RPM. Program ma wbudowany edytor tekstowy oraz posiada spore możliwości konfiguracyjne.
muCommander to menadżer plików dla Linuxa wyglądem przypominający Norton Commander. Program został napisany w języku Java (dzięki temu działa na różnych platformach systemowych), obsługuje protokoły FTP, SFTP, SMB, NFS, HTTP i Bonjour. Rozpoznaja archiwa ZIP, TAR, GZip, BZip2, ISO/NRG, AR/Deb i LST - dodatkowo pliki zip mogą być modyfikowane w "locie". Jako jeden z nie wielu obsługuje języ polski.
Prosty i funkcjonalny menadżer plików. Program posiada przejrzysty interfejs graficzny, pozwala dodawanie tagów do plików, co ułatwia ich wyświetlanie i wyszukiwanie. Aplikacja obsługuje funkcję "przeciągnij i upuść".
Jest to menadżer plików przeznaczony dla środowiska XFCE. Jego duża wydajność sprawia, że znajduje on również swoje miejsce w innych środowiskach. Program pozwala na tworzenie makr do wykonywania zadań, umożliwia zmianę nazw wielu plikom jednocześnie, a dzięki wtyczką program można wzbogacać o nowe funkcje.
xffm jest ciekawym menadżerem plików dla systemu Linux. Aplikacja posiada modułową budowę, pozwala wykonywać podstawowe zadania na plikach. Program dzięki wtyczką znacznie zwiększa swoje możliwości np. o obsługę protokołu SMB. Progam działa stabilnie i wydajnie nawet na słabszych komputerach. Do prawidłowego działania wymaga: * glib-2.6.0 * gtk+-2.2.0 * libxml-2.4.0 * gnome-icon-theme-2.8.0 lub xfce4-icon-theme-4.3.0.3.
http://freshmeat.net/projects/xffm/
Xplore to narzędzie do zarządzania plikami, wyglądem przypominający Eksplorator z Windowsa. Program ma spore możliwości konfiguracyjne oraz pozwala dostosować wygląd graficzny do upodobań użytkownika. Aplikacja wspiera funkcję "przeciągnij i upuść", pozwala definiować klawisze skrótów oraz posiada moduł do montowania woluminów dyskowych.
Narzędzie służące do konwersji plików TXT do formatu PDF. Program potrafi wykonać konwersję w "locie", umożliwia zmianę tła, rozmiaru i rodzaju czcionki oraz posiada opcję autoformatowania. Obsługuje polskie znaki.
Aplikacja, która pozwala na zapisanie na dysku twardym zdjęć z aparatu fotograficznego. Program pozwala na zapisanie zdjęć nawet z tych modeli, które mają nałóżoną blokadę przez producenta sprzętu.
FreeDup to niewielka aplikacja służąca do utrzymania porządku na dysku. Program wyszukuje i kasuje duplikaty oraz kopie plików, dzięki czemu pozbywamy się z naszego dysku niepotrzebny plików.
Przeznaczeniem tego programu jest wyszukiwanie i usuwanie niepotrzebnych plików oraz katalogów w celu odzyskania wolnego miejsca, a także po prostu zaprowadzenie porządku na dysku. Program potrafi wyszukać puste pliki i katalogi, nieaktywne dowiązania, niedziałające pliki wykonywalne (np. bez wymaganych bibliotek), martwe wpisy w menu, pliki kopii zapasowych, zduplikowane pliki i wiele innych tego typu śmieci. Warto dodać, iż KleanSweep jest dziełem polskiego programisty.
Jest to narzędzie, dzięki któremu w bardzo szybki sposób można zmienić nazwy dowolnej ilości plików na raz. Program został napisany z myślą o środowisku KDE. Pierwotnie miał funkcjonować jako zewnętrzne rozszerzenie do przeglądarki obrazków GwenView, jednak z powodzeniem może być wykorzystywany także w Konquerorze.
Gparted (Gnome Partition Editor) jest prostym w obsłudze, aczkolwiek bardzo funkcjonalnym narzędziem do zarządzania partycjami na dysku twardym. Wyglądem interfejsu przypomina znany program Partition Magic dla Windows. Nie mniejsze są również jego możliwości. Rozpoznaje wiele rodzajów systemów plików (FAT, FAT32, NTFS, EXT2/3, ReiserFS/4, HFS, JFS, UFS itp.), pozwala przeprowadzać na nich szereg operacji takich jak tworzenie, odczytywanie, kopiowanie, usuwanie, przesuwanie, zmiana rozmiaru, rzecz jasna bez naruszania danych. Jest częścią Gnome, zatem znajduje się w 99% dystrybucji Linuksa, występuje również w postaci LiveCD, dzięki czemu możemy używać go w przypadku awarii systemu operacyjnego.
Jest to narzędzie służące do klonowania obrazów partycji i całych dysków twardy. Program wyglądem przypomina swojego odpowiednika dla system Windows Norton Ghost. Aplikacja obsługuje dyski ATA, SATA i SCSI. Dużą zaletą programu jest, to że nie wymaga on instalacji jest uruchamiany z płyty Live.
11 Lis 2008, 16:54
Katapult jest niewielką aplikacją, która rezyduje na tacce systemowej. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie szybkiego uruchamiania programów, dostęp do ostatnio otwieranych dokumentów i zakładek przeglądarki, a także przechodzenia w liście utworów Amaroka. Ponadto możemy wykorzystać ten program jako podręczny kalkulator.
Mały program, który po uruchomieniu rezyduje w tacce systemowej. Umożliwia zmianę rozdzielczości i częstotliwości odświeżania ekranu z menu kontekstowego.
AllTray to malutki, sprytny programik, służący do dokowania programów w tacce systemowej (tray'u). Przydatny jest w szczególności, gdy dany program nie posiada ikony w tacce, np. Mozilla Thunderbird czy konsola. Obsługa jest banalna, sprowadza się do kliknięcia na belce programu, który chcemy zminimalizować do tacki. Działa bezproblemowo w KDE, Gnome, Xfce, Fluxbox i WindowMaker. Ponadto, program wywołany z linii poleceń pozwala na dodanie własnego menu dla danego programu, np. dla Thunderbird można dodać opcję Wyślij e-mail bądź Pobierz wiadomości i wiele innych.
Beagle jest narzędziem, które indeksuje pliki znajdujące się na dysku twardym. Program przeprowadza skanowanie struktury zawartości dysków w celu błyskawicznego wyszukania interesującego nas pliku. Poza plikami aplikacja potrafi skanawoać zawartość programów zainstalowanych w systemie (Evolution, Korganizer, Kmail, Gaim, Kopete, Firefox, Konqueror, Blam, Liferea, Opera). Beagle pozwala róznież na podgląd plików multimedialnych.
Calizo jest rozbudowanym kalendarzem dla systemu Linux. Program pozwala na pełną dowolność w ustawieniach formy wyświetlania daty i zaplanowanych zadań, wydarzeń dodanych do kalendarza.
Niewielkie narzędzie do prezentowania wolnego miejsa na dysku twardym.
GNOME Control Center jest prostym menadżerem konfiguracji środowiska graficznego. Za pomocą programu dokonamy wszelkich zmian związanych z funkcjonowaniem i wyglądem środowiska GNOME.
KDE4 Panel Configurator przeznaczony jest do konfiguracji pracy środowiska graficznego KDE. Aplikacja jest w fazie rozwojowej i oferuje jedynie zmiane koloru panelu, ale już w następnych wersjach ma być znacznie więcej opcji.
KeyFrog jest narzędzie do rejestrowania pracy klawiatury. Program zapisuje każdy wciśnięty klawisz, a wyniki są przedstawiane w formie czytelnych wykresów. Aplikacja potrafi rejstrować aktywność klawiszy dla wybranych programów.
Za pomocą programu keyTouch przypiszemy klawiszom klawiatury dodatkowe funkcje. Program pozwala na dowolne zdefiniowanie funkcji jaką przypiszemy konkretemu klawiszowi. Jest to dobre rozwiązanie dla urządzeń, które nie mają dodatkowych klawiszy funkcyjnych.
KShutDown jest aplikacją do zdalnego wyłączania komputera. Program pozwala na zdefiniowanie operacji jakie mają zostać wykonane (wyłączenie, restart, wylogowanie) oraz określenie czasu w jakim to ma zostać wykonane. Aplikacja działa w środowisku graficznym KDE.
Prosty program służący do zdalnego wyłączania komputera. Aplikacja pozwala zaplanować datę i czas wyłączenia komputera, korzysta z polecenia "shutdown", które nalezy wcześniej udostępnić za pomocą polecenia [sudo chmod u+s /sbin/shutdown].
Laptop Mode Tools to narzędzie przeznaczone do kontroli zarządzania energią w komputerach przenośnych. Aplikacja pozwala zmniejszać taktowanie procesora w celu zmniejszenia użycia energi, wyłączenie dysku twardego gdy nie korzystamy z komputera oraz jeszcze kilka tego typu usprawnień.
Aplikacja poszerza możliwości pracy myszki w środowisku graficznym GNOME. Program pozwala nam zdefiniować nowe funkcje dla przycisków myszki, wraz z programem instaluje się mały aplet, który jest dostępny w panelu sterowania środowiska GNOME i służy on do zarządzania dodatkowymi funkcjami myszy.
Za pomocą tego programu uaktywnimy wyjście TV Out w kartach graficznych. Program oferuje przejrzysty interfejs graficzny za pomocą, którego w łatwy sposób ustawimy wszystkie parametry jakie oferuje nasza karta graficzna.
Program do zmiany ustawień programu startowego GRUB (bootloader). Aplikacja jest przeznaczona dla środowiska graficznego GNOME, pozwala ustwić podstawowe parametry bootloadera jak: wybór systemu operacyjnego, parametry jądra systemu, tło programu startowego itp.
ProcMeter3 to narzędzie do monitorowania stanu pracy systemu. Aplikacja pobiera dane z plików systemowych i wyświetla je w postaci wykresów i tekstów.
StartUp-Manager pozwala wprowadzić zmiany do pliku startowego GRUB (bootloader). Za pomocą aplikacji zmienimy ilość systemów operacyjnych wyświetlanych na ekranie startowym, liczbę dostępnych kompilacji systemu oraz np. tło bootloadera.
Ubuntu Tweak to ciekawe i przydatne narzędzie dla użytkowników systemów z rodziny Ubuntu. Dzięki tej aplikacji w prosty sposób i przy użyciu interfejsu graficznego skonfigurujemy podstawowe elementy systemu. Program daje również dostęp do opcji, które normalnie są dostępny wyłącznie przez tryb tekstowy.
11 Lis 2008, 16:54
Narzędzie do monitorowania podstawowych parametrów pracy komputera pod systemem Linux. Program zostal napisany w języku C, do swojej pracy wykorzystuje minimalne zasoby systemowe, podaje informacje o obciążeniu procesora, użyciu pamięci RAM, procesach sieciowych. Aplikacja potrafi również odczytać pracę sensorów systemowych jak temperatura pracy komputera, wszystkie informacje są zapisywanen w bazie danych.
Conky to rozbudowany program do monitorowania pracy sytemu. Aplikacja informuje o stopniu wykorzystania procesora oraz zużyciu pamięci RAM, ponad to pozwala na pisanie własnych skryptów, raporty z pracy programu są prezentowane na wykresach.
Jest to narzędzie diagnostyczne sprawdzające sprawność procesora. Aplikacja przeprowadza szereg testów na jednostce centralnej i rejestruje wszystkie nieprawidłowe wskaźniki pracy procesora. Pomyślne przejście testu jest gwarancją sprawności CPU.
http://users.bigpond.net.au/CPUburn/
Dmidecode jest programem diagnostycznym działającym w trybie tekstowym. Ta niewielka aplikacja pozwala uzyskać bardzo szczegółowe dane o zainstalowanym w komputerze sprzęcie.
Geekbench to narzędzie przeznaczone do testowania wydajności procesora i pamięci operacyjnej. Aplikacja przeprowadza testy pod kątem wielu operacji, obsługuje instrukcje 64 bitowe. Program działa na różnych platformach (Linux, MAC OS X, Solaris, Windows) przez co wyniki są bardziej wiarygodne.
Hardinfo to rozbudowane narzędzie do diagnostyki i testowania komputera. Program informuje o wszystkich podzespołach jakie znajdują się w komputerze wraz z urządzeniami sieciowymi, zdalnymi, sterownikami i systemem operacyjnym. Ponad to podaje odczyty z sensorów systemowych (CPU, RAM).
Zadaniem Hardware Lister jest zbieranie szczegółowych informacji o pracy komputera. Aplikacja informuje o wszystkich zainstalowanych podzespołach komputera oraz sterownikach obecnych w systemie. Program obsługuje dużą liczbę interfejsów PCI/AGP, ISA PnP, IDE/ATA/ATAPI, PCMCIA, USB oraz SCSI. Posiada wsparcie dla technologi DMI i EFI.
Kernbench jest programem do sprawdzania wydajności procesora przy wybranej konfiguracji systemowej. Program testuje jednostkę CPU przy 100% wykorzystaniu jej mocy obliczeniowej oraz przy wyborze jednego lub kilku procesów systemowych.
Monitorix to rozbudowane i popularne narzędzie do monitorowania usług w systemie Linux. Aplikacja poza standardowymi informacjami z systemu jak wykorzystanie procesora czy wykorzystanie pamięci RAM, podaje także informacje o procesach sieciowych. Wszystkie zebrane dane są wyświetlane w raportach, oddzielnie dla każdego użytkownika.
Jest to niewielki program pokazujący temperaturę urządzeń. Aplikacja korzysta z pluginu xosd, kolory wykresu zmieniają się wraze ze zmianą temperatury.
Simple System Monitor to niewielkie narzędzie podające podstawowe parametry pracy systemu. Aplikacja jest przeznaczona dla środowiska graficznego KDE, program wyświetla podstawowe parametry jak: obciążenie procesora, użycie pamięci RAM.
Jest to narzędzie informujące o pracy systemu. Aplikacja informuje o pracy procesora, urządzeń wejścia/wyjścia, sieci oraz innych. Korzysta z następujących polecań linuxa (sar / sadc / sadf, iostat, mpstat, pidstat).
XSensors odczytuje dane z sensorów płyty głównej. Aplikacja informuje o temperaturze procesora, napięciu oraz prędkości wiatraczka.
11 Lis 2008, 16:55
Jest to niewielka aplikacja dla systemu Linux, za pomocą której odzyskamy utracone lub przypadkowo usunięte pliki.
Przydatne narzędzie do odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników. Program przeprowadza kilkukrotne sprawdzanie uszkodzonych obszarów, następnie odczytuje dane z niezniszczonych obszarów, potem z leko zniszczony, a na końcu próbuje odczytać uszkodzone sektory.
Aplikacja przeznaczona do odzyskiwania usuniętych zdjęć. Program potrafi odzyskać skasowane zdjęcia i filmy z kart pamięci, dyków USB, płyt CD czy dysków twardych.
Za pomocą tego narzędzie przywrócimy usunięte dane z karty pamięci i dysku twardego. TestDisk & PhotoRec został stworzony z myślą o odzyskiwaniu usuniętych zdjęć z kart pamięci aparatów fotograficznych, ale potrafi również przywrócić pliki muzyczne, wideo, archiwów (rar, zip), pliki programów OpenOffice/MS Office, pliki exe.
11 Lis 2008, 16:56
Program jest bardzo szybki i wydajny wykonuje kopie zapasowe na taśmy magnetyczne, CD-R lub DVD-R oraz inne urządzenia do zapisu danych.
Program umożliwia szyforowanie i kompresowanie wykonanych kopii i wysłanie ich na serwer FTP.
Aplikacja do tworzenia kopii zapasowych. Program pozwala na tworzenie pełnych kopi zapasowych systemów, umożliwia ustawienie filtrów na pliki oraz pozwala kopresować wykonane kopie.
Jest to aplikacja wykonująca kopię zapasową na płycie DVD. Dzięki temu programowi wykonanie kopii jest o wiele szybsze i pozwala zaoszczędzić wiele czasu, gdyż program dodaje lub odzyskuje tylko te pliki, które uległy modyfikacji.
Jest to narzędzie, które tworzy kopię jednego katalogu w innym. Program może pracować przez sieć, plik kopii poza katalogie zawiera również jego pliki różnicowe tworzony w specjanym podkatalogu, dzięki czemu jesteśmy w stanie odzyskać dane utracone jakiś czas temu. Zasada działania programu polega na połączeniu kopii na zasadzie mirroru z kopią różnicową. Poza katalogami aplikacja jest w stanie tworzyc kopie plików urządzeń, uprawnieć właścicieli oraz czasu modyfikacji.
Aplikacja przeznaczona do wykonywania kopii zapasowych danych. Program po wykonaniu kopi przeprowadza test sprawdzający czy podczas zapisu nie wystąpił błąd, dane mogą zostać zapisane na dysku CD lub DVD. Do przywrócenia kopi nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Plik są zapisywane w formacie ISO9660.
Jest to zestaw narzędzi do naprawy systemu uruchamiany z botowalnej płyty. W śród aplikacji znajdziemy programy do zarządzania partycjami, tworzenia i odtwarzania kopii bezpieczeństwa. Ponad to znajdują się tam proste edytory i menadżer plików.
Jest to aplikacja wykonująca kopię zapasową dysku lub płyty na urządzenie USB. Dzięki temu programowi wykonanie kopii jest o wiele szybsze i pozwala zaoszczędzić wiele czasu, gdyż program dodaje lub odzyskuje tylko te pliki, które uległy modyfikacji.
Narzędzie do konwertowania pakietów systemowych. Aplikacja obsługuje formaty RPM, DPKG, SLP oraz TGZ i pozwala na ich konwersję dla różnych platform systemowych.
Narzędzie do konwersji plików DAA dla systemu Linux. Program potrafi dokonać konwersji dowolnego pliku DAA do formatu ISO.
File Roller służy do zarządzania plikami w archiwach pod kontrolą systemu Linux. Jest on przeznaczony dla środowiska graficznego GNOME, umożliwia tworzenie i zarządzanie archiwami, wyświetlać i zamieniać pliki wewątrz archiwów. Aplikacja sama w sobie nie jest programem, a jedynie nakładką graficzną na programy do kompresji plików.
jzip jest programem do kompresji danych dla systemu Linux. Program jest napisany w języku Java i jest podowny do swojego odpowiednika w system Windows WinZip, działa z archiwami zip oraz jar.
Jest to narzędzie do kompresji plików do formatu ZIP z bardzo dużą wydajnością. Program umożliwia albo bardzo dużą kopresję pliku lub mniejszą kompresję, ale za to w bardzo krótkim czasie. Aplikacja pokazuje swoje możliwości podczas pracy z dużymi zbiorami.
p7zip to wydajny program do kompresji danych dla systemu Linux. Program odznacza się bardzo dużym stopniem kompresji i niewielkimi wymaganiami systemowymi.
PAQ to seria programów do kompresji danych, które odznaczają się wysokim stopniem kompresji. PAQ posiada bardzo wysoki stopień kompresji, ale za to jest wolny w działaniu, program w zależności od stopnia kompresji wymaga dużej ilości pamięci RAM.
peaZip jest ciekawym narzędziem do kompresji plików w systemie Linux. Program ma przejrzysty interfejs graficzny i potrafi obsługiwać wiele formatów plików, tworzy archiwa: 7Z, ARC, BZ2, GZ, PAQ/LPAQ, PEA, QUAD/BALZ, TAR, UPX, ZIP oraz potrafi otworzyć: ACE, ARJ, CAB, DEB, ISO, LHA, RAR, RPM i wiele innych w sumie ponad 72. Umożliwia również szyfrowanie niektórych formatów 256 bitowym kluczem.
Linuksowy odpowiednik popularnego archiwizera dla systemu Windows WinRAR. Program obsługuje pokażną liczbę formatów w tym: ZIP, ARJ, CAB, LZH, TAR, GZ, TAR.GZ, BZ2, TAR.BZ2, ACE, UUE, JAR, ISO.
UCL to przenośna biblioteka obsługująca bezstratną kompresję danych. Pozwala na implementacje wielu algorytmów kompresji, posiada doskonały współczynnik kompresji oraz bardzo szybką dekompresję.
http://www.mailinglists.ucl.ac.uk/mailman/listinfo/ucl-linux
UPX to bardzo wydajny program pakujący dane dla systemu Linux. Aplikacja kompresuje pliki do postaci plików wykonywalnych, ma wysoki stopień kompresji oraz bardzo krótki czas dekompresji danych.
XArchive Manager jest nakładką graficzną na programy archiwizujące. Aplikacja obsługuje formaty rar, tar, zip, 7zip, arj, rpm, deb, i ace. Program pozwala wykorzystać wszystkie możliwości programów i utworzyć do nich tzw. "łaczniki" do wersji graficznej.
11 Lis 2008, 16:57
QEMU jest to aplikacja do emulowania środowiska sprzętowego dla systemu Linux. Program umożliwia uruchomienie wielu systemów na jednym komputerze zróżnicowanej pod względem oprogramowania jak i architektury procesora. Aplikacja posiada wiele zaawansowanych funkcji i kierowana jest do bardziej doświadczonych użytkowników.
Jest to znakomita aplikacja do emulowania pracy wielu systemów operacyjnych. Aplikacja korzysta z narzędzia QEMU i oferuje przejrzysty interfejs graficzny. Program posiada pokaźną liczbę narzędzi konfiguracyjnych, a przy tym jest niezwykle prosty w obsłudze. Do prawidłowego działania wymaga: Qemu 0.8.1 - 0.9 Python = 2.4.x/2.5.x Pygtk2 = 2.8/2.10 libglade2 = 2.5/2.6.
Virtual Machine Manager jest prostą aplikacją do zarządzania wirtualnymi maszynami. Program wyświetla za pomocą interfejsu graficznego listę działających w systemie wirtualny jednostek, podaje szczegółowe informacje o każdej z nich (wykorzystanie zasobób sprzętowych). Dane prezentowane są za pomocą wykresów.
VirtualBox OSE to bardzo popularny wśród użytkowników domowych program do wirtualizacji. Aplikacja posiada przyjazny i przejrzysty interfejs graficznych (potrafi również pracować w trybie tekstowym), jest zarówno serwerem jak i klientem wirtualnej maszyny. VirtualBox OSE posiada wsparcie dla bardzo dużej ilości systemów operacyjnych, obsługuje wirtualne napędy, USB, iSCSI i wiele innych.
VMware Server to popularny pakiet do wirtualizacji systemów. Aplikacja obsługuje wiele architektór sprzętowych oraz posiada wsparcie dla bardzo dużej ilości systemów operacyjnych. Program umożliwia tworzenie wirtualnych maszyn i ich odtwarzanie za pomocą klienta VMware Player. Dużą zaletą oprogramowania jest jego duża wydajność, by skorzystać z programu należy się zarejestrować na stronie producenta.
Za pomocą aplikacji Wine uruchomimy programy przeznaczone dla systemu Windows na Linuksie. Wine to implementacja środowiska Windows dla systemów z rodziny GNU/Linux, BSD, Mac OS X i Solaris. Aplikacja jest ciągle rozwijana i lista kompatybilnych programów i gier stale rośnie. W najnowszej wersji dodano wsparcie dla pulpitów X11, polepszono wsparcie dla JavaScript oraz wiele mniejszych błędów.
Aplikacja, która ma ułatwić instalowanie programów przeznaczonych dla systemu Windows pod Linuksem. Wine-doors ma za zadanie stworzyć specjalnie skonfigurowane pliki gotowe do instalacji w systemie Linux, których użytkownik nie musi wcześniej konfigurować.
11 Lis 2008, 16:58
Avant Window Navigator to panel systemowy dla systemu Linux stylizowany na dock znany z Mac OS X. Aplikacja wyświetla ikony szybkiego uruchamiania i jest świetnym zamiennikiem środowisk graficznych.
Jest to menadżer stylów dla menedżera okien Compiz. Aplikacja jest częscią pakietu Compiz Fusion. Program pozwala na instalowanie, zarządzanie i edytowanie obramowań okien. Możliwości programu są bardzo duże, bez problemu za jego pomoca stworzym okienka znane z systemu Windos XP czy Vista.
gDesklets to jedna z najpopularniejszych aplikacji do uruchamiania apletów typu desklet w środowisku graficznym GNOME. Program posiada prosty interfejs graficzny, a dzięki licznym dodatką posiada bogatą baze deskletów, więc każdy znajdzie dla siebie coś niepowtarzalnego.
GNOME Art jest narzędziem przydatnym do zmiany wyglądu środowiska graficznego. Za jego pomocą zmienimy praktycznie wszystkie elementy graficzne naszego środoiwksa pracy: tapety, wygaszacze, karty logowań, obramowania okien, karty splash/usplash. Aplikacja łączy się z serwerem i pobiera dane o znajdujących się tam elementach.
Screenlets jest platformą do uruchamiania rozbudowanych i najbardziej funkcjonalnych apletów. Jest to jedno z trzech najlepszych narzędzi tego typu w świecie wolnego oprogramowania, a jego konfiguracja wymaga niec więcej czasu, gdyż ilość opci i ustawień jakie oferuje program jest ogromna.
SuperKaramba to jedna z najlepszych aplikacji do uruchamiania apletów dla środowiska graficznego KDE. Program posiada przejrzysty inferfejs oraz bogaty zbiór różnego rodzaju apletów. Ponad to program umożliwia zmianę całego środowiska graficznego i zmienić nasz pulpit nie do poznania.
11 Lis 2008, 16:59
Kconfigure jest menadżerem instalowania pakietów dla systemu Linux. Aplikacja pracuje w trybie graficznym i potrafi obsługiwać pakiety: DEB, RPM i TGZ. Ponad to możemy modyfikować instalowane pakiety oraz tworzyć własne. Program posiada przejrzysty interfejs graficzny.
RPMRebuild to narzędzie do tworzenia pakietów RPM. Aplikacja pracuje w trybie tekstowym i potrafi tworzyć pakiety instalacyjne z zainstalowanego już oprogramowania. Ponad to program służy do modyfikacji pakietów RPM.
Nixstaller przeznaczony jest do tworzenia pakietów instalacyjnych dla systemu Linux. Aplikacja potrafi dodać do instalatora karty z poszczególnym etapami instalacji, obrazki, grafikę, animację, wskaźnik postępu. Dzięki temu programowi stworzymy funkcjonalny i ładnie wyglądający instalator do oprogramowania.
yum to system zarządzający instalacją pakietów RPM. Aplikacja jest prosta w użyciu i prosta w obsłudze, proces instalacji jest w pełni zautomatyzowany, a administrator może instalować programy na zdalnych maszynach.