UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Darmowy, profesjonalny odtwarzacz plików multimedialnych działający w środowisku KDE. Autorzy położyli nacisk na prostotę interfejsu, która ma pozwolić użytkownikowi na szybki dostęp do najważniejszych opcji programu. Warto zwrócić również uwagę na ciekawe podejście do obsługi listy odtwarzania. Aplikacja wykorzystuje środowisko serwera dźwięku aRts (odtwarzanie plików MP3, OGG, płyt CD, multimediów strumieniowych), więc wymaga jego obecności w systemie.
Odtwarzacz plików multimedialnych dla systemów unix. Program potrafi odtwarzać takie formaty jak: MP3, MOD, WAV. Dzięki wtyczkom można rozszerzyć jego możliwości. Twórcy przeznaczyli aplikację głównie do odtwarzania muzyki, jednak przy użyciu odpowiednich dodatków i wydajnym sprzęcie możliwe jest również odtwarzanie plików wideo.
Programu wymaga:
- ALSA output: ALSA 0.9.0;
- Esound output: esound 0.2.8;
- Mikmod input: libmikmod 3.1.10;
- Ogg Vorbis input: libvorbis;
- OpenGL Visual plugin: Mesa 3.0;
Można je pobrać ze strony producenta.
Darmowy odtwarzacz muzyczny dla systemów GNU/Linux stworzony na bazie GTK+. Zrezygnowano ze wszystkich "niepotrzebnych" funkcji, takich jak edycja tagów w utworach. Interfejs składa się głównie z listy odtwarzania i menedżera plików, co doskonale oddaje cele twórców; prosta obsługa, estetyka, brak "zbędnych" opcji.
Kiedy twórcy Beep-Media-Playera porzucili swój kod, sprawy w swoje ręce wzięli inni programiści, przepisali kod od nowa i zaczęli go rozwijać już pod inną nazwą jaką jest Audacious. Player ten, pod względem funkcjonalności w niewielkim stopniu różni się od jego poprzednika, a poważniejsze różnice wyglądu możemy zauważyć w panelu konfiguracyjnym.
BMPx jest następcą Beep-Media-Playera przepisanym na nowo ze względu na zawiłą strukturę kodu źródłowego BMP oraz utrudnienia związane z implementacją nowych funkcji. Twórcy tego odtwarzacza porzucili system pluginów oparty na XMMS/BMP. Silnikiem audio BMPx jest Gstreamer. nterfejs graficzny BMPx stworzony jest z wykorzystaniem biblioteki GTK2. Ze względów patentowych, program od wersji 0.30 nie wspiera już skórek Winampa w wersjach 3 i 5. Zastąpiły je skórki, których podstawą jest format SVG. Zaletami programu są między innymi możliwość tworzenia kolekcji multimediów (Media Library), obsługa shoutcastingu, icecastingu i podcastingu. Należy zaznaczyć, że program niestety nie został wyposażony w equalizer.
Banshee jest to aplikacja do odtwarzania i zarządzania plikami audio. Player ten dostarcza min. funkcje ripowania i nagrywania płyt CD, podcastingu wraz z bardzo dobrym wsparciem dla Last.fm, shoutcastingu, tworzenia list odtwarzania, oceny plików oraz wiele innych dzięki zastosowanemu mechanizmowi wtyczek. Domyślnym silnikiem audio odtwarzacza Banshee jest Gstreamer. Program napisany jest w MONO oraz GTK, wobec tego bardzo dobrze spisuje się w środowisku graficznym GNOME. Dla użytkowników lubiących kompaktowe interfejsy graficzne, przewidziany jest plugin o nazwie mini-mode za sprawą którego zmniejszymy wielkość okna do przystępnych rozmiarów. Dodatkową zaletą tego programu jest obsługa odtwarzaczy przenośnych iPod.
Exaile jest odpowiednikiem Amaroka stworzonym przy użyciu GTK 2.x oraz Python. Podobnie jak jego pierwowzór, dostarcza możliwość zarządzania biblioteką audio włączając w to tworzenie playlist w osobnych zakładkach, czarnych list utworów oraz system oceny. Exaile posiada wbudowaną funkcję wyświetlania okładek oraz tekstów aktualnie odsłuchiwanego albumu, pobierania informacji z Wikipedii o wykonawcy oraz albumie, shoutcastingu, wsparcia dla Last.fm oraz dzięki odpowiedniej wtyczce, obsługę przenośnych odtwarzaczy iPod. Ciekawostką, która zapewne spodoba się użytkownikom grającym na gitarze jest funkcja pobierania tabulatur z portalu fretplay.com do aktualnie odsłuchiwanego utworu. Silnikiem audio odtwarzacza Exaile jest Gstreamer.
Rhythmbox jest kolejnym programem do odtwarzania i zarządzania plikami audio. Player napisany w GKT+ 2, jak każdy inny napisany z użyciem tej biblioteki, kierowany jest do użytkowników środowiska GNOME i domyślnie instalowany jest w Ubuntu. Twórcy Rhythmboksa inspirowani byli znanym chyba każdemu z was programem iTunes. Silnikiem audio tego playera jest Gstreamer. Tak więc podobnie jak w przypadku BMPx, po zainstalowaniu odpowiednich kodeków zgodnie z Nieoficjalnym Przewodnikiem Ubuntu, nie będziemy mieli problemów z obsługą większości popularnych formatów. Do najważniejszych możliwości odtwarzacza zalicza się zarządzanie zasobami muzycznymi, obsługa strumieni internetowych, autoscrobbler, playlisty, nagrywanie płyt audio oraz współpraca z odtwarzaczami przenośnymi, wyszukiwanie informacji o aktualnie odsłuchiwanym albumie i jego wykonawcy. Podobnie jak w Banshee, w Rhythmboksie możliwe jest przełączenie widoku na tryb kompaktowy.
Program jest napisany w języku python. Do stworzenia interfejsu użyto biblioteki GTK+ (PyGTK). Zaletą tego programu są niebywałe możliwości w zarządzania kolekcjami audio. Quod Libet dostarcza kilka układów okna dzięki czemu w łatwy sposób dokonujemy przeszukiwania plików w bibliotece, systemie plików, liście utworów czy albumów. Dostarcza funkcje oceny utworów, prostej edycji ich tagów ID3, wyświetlania okładek albumów, pobierania tekstów utworów i informacji o wykonawcy oraz wiele, wiele innych dzięki zastosowaniu mechanizmu skryptów Pythona. Lista skryptów rozszerzających funkcjonalność odtwarzacza dostępna jest pod adresem [strona nie jest już dostępna]. Wraz z odtwarzaczem dostarczony jest program ExFalso, w którym to dokonamy zaawansowanej edycji tagów ID3. Silnikiem audio odtwarzacza Quod Libet jest Gstreamer, wobec tego radzi sobie z niemalże każdym formatem plików audio.
Music Player Daemon (MPD) pozwala na zdalny dostęp do odtwarzania muzyki (MP3, Ogg Vorbis, FLAC, AAC, Mod oraz wave) i zarządzania playlistami. Został zaprojektowany do integracji w jeden system stereo, który pozwala zarządzać odtwarzaną muzyką w sieci lokalnej. Wśród wszystkich tych groźnie brzmiących rzeczy, MPD jest świetnym rozwiązaniem na desktop, jako najzwyklejszy odtwarzacz muzyki.
Jak jednak wspomniałem, jest to demon, którym zarządza się z poziomu klienta. Istnieje wiele różnych programów do zarządzania MPD, jednym z najpopularniejszych jest aktualnie Sonata. Jej interfejs powstał z wykorzystaniem biblioteki GTK+. Cechują ją spore możliwości konfiguracyjne, prosty, intuicyjny interfejs i możliwość rozszerzania o dodatkowe opcje dzięki wbudowanemu systemowi wtyczek.
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Znakomity odtwarzacz filmów dla Linuksa obsługujący większość najpopularniejszych formatów plików (MPEG, VOB, AVI, OGG, OGM, VIVO, ASF, WMA, WMV, QT, MOV, MP4, FLI, RM, NuppelVideo, YUV4MPEG, FILM, RoQ, PVA) i współpracujący z szerokim wachlarzem kodeków i standardów (VideoCD, SVCD, DVD, 3ivx, DivX 3/4/5 oraz nawet WMV).
Do licznych zalet programu należy dodać wsparcie dla różnych programowych standardów wyświetlania obrazu (X11, XV, DGA, OpenGL, SVGAlib, fbdev, AAlib, DirectFB) oraz dla czysto sprzętowych dekoderów (Siemens DVB, DXR2, DXR3/Hollywood+). Wszyscy korzystający z napisów z pewnością docenią kilkanaście formatów, które program rozpoznaje i wyświetla (MicroDVD, SubRip, SubViewer, Sami, VPlayer, RT, SSA, AQTitle, JACOsub, Mpsub oraz formaty DVD - SPU streams, VobSub, Closed Captions).
Znakomity, wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny obsługujący większość najpopularniejszych formatów plików audio i wideo. Dodatkowo aplikacja bez żadnych problemów radzi sobie z płytami DVD, VCD oraz z mediami strumieniowymi, zapewniając przy tym pełną obsługę napisów. Wśród obsługiwanych formatów muzycznych znajdziemy m.in. MP3, OGG, FLAC, WAV, WMA. VideoLan Client odtworzy filmy zapisane w formacie DivX, XviD, Intel Video, 3ivX, Theora, WMV. Jedną z ciekawych, dodatkowych cech VLC jest możliwość uruchomienia go w trybie serwera dla wysyłki transmisji strumieniowych. Aplikacja posiada prosty, intuicyjny interfejs, który został wzbogacony o moduł wizualizacji dźwięku.
Totem jest odtwarzaczem plików wideo przeznaczonym dla środowiska Gnome, a opartym na silniku popularnego programu Xine. Totem odtwarza m.in. pliki DVD, VCD, Digital CD, m3u, czy asx. Program umożliwia m.in. odtwarzanie pełnoekranowe, tworzenie playlist, przeszukiwanie plików, a także wsparcie dla kamer internetowych.
SMPlayer jest odtwarzaczem plików audio i video opartym na silniku MPlayer, stylizowanym na jego odpowiedniki znane z systemu Windows, takie jak Power Media Player, czy Classic Media Player. Obsługuje znane formaty plików (AVI, MKV, OGM, MPEG, VOB, ASF, MOV, WMV, MP3, OGG...). Główne walory tego programu to łatwo dostępny pasek zadań, lista odtwarzania i prosta obsługa, możliwość zmiany ścieżki dźwiękowej i napisów, przeszukiwanie scen filmowych za pomocą myszki, equalizer wideo (ustawienia kontrastu, jasności, głębi kolorów, itp.). Dostępne filtry: postprocessing, korekcja dźwięku, karaoke, dopasowywanie napisów filmowych (SRT, SUB, SSA, napisy wbudowane w pliki Matroska, napisy DVD). SMPlayer poprawnie odtwarza płyty DVD oraz strumienie Internetowe.
Odtwarzacz filmów flash (format FLV) zaprojektowany do wykorzystania w Sieci. Twórcy dostosowali go tak, aby był łatwy do konfigurowania i zamieszczenia na dowolnej stronie internetowej. Plik, który ma być odtworzony jest wskazywany poprzez kod HTML. FlowPlayer daje możliwość odtworzenia filmu z dowolnego źródła (nawet z innego serwera).
https://flowplayer.com/
Odtwarzacz multimediów. Może czytać z płyt CD, VCD oraz DVD. Oprócz filmów (m.in. w formatach AVI, MOV, WMV) może odtwarzać również pliki MP3 oraz transmisje strumieniowe z internetu.
Odtwarzacz filmów. Program ten zapamiętuje indywidualne ustawienia dla każdego odtwarzanego w nim filmu. Pracuje na bibliotekach Xine.
http://www.methylblue.com/codeine/
Kplayer to program służący do odtwarzania wszelkich plików audio i video, włączając w to DVD, VCD, CD, TV, DVB itd. Posiada praktycznie wszystkie możliwości jakie ma mplayer, ponieważ korzysta z jego silnika, jednak ma znacznie przejrzystszy interfejs.
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Ardour jest najbardziej zaawansowanym wielośladowym edytorem dźwięku dla Linuksa. Obecnie znajduje się w fazie testów, ale jest już możliwy do wykorzystania. Celem autorów aplikacji jest stworzenie profesjonalnego edytora audio. Wydaje się, że ich starania uwieńczone będą sukcesem. Wskazuje na to wykorzystanie przez program wszystkich najnowszych technologii dostępnych w Linuksie. Ardour korzysta z serwera JACK, co umożliwia stosowanie niskich opóźnień i wykorzystanie profesjonalnych sterowników ALSA. Obsługiwane są wtyczki LADSPA, a także pluginy VST (przez emulator Wine). Można również korzystać z urządzeń MIDI. Program bezproblemowo miksuje nagrane ścieżki, pozwala także na ich edycję. Główną wadą jest trudna instalacja - wymagana jest obecność w systemie wielu bibliotek w odpowiednich wersjach. Na szczęście są już dostępne pakiety binarne, one jednak również wymagają wcześniejszej instalacji bibliotek.
Wielościeżkowy edytor plików dźwiękowych rozpowszechniany na licencji GNU GPL. Dostępny jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, MS Windows i MacOS. Edytor otwiera pliki WAV, AIFF, AU, MIDI, MP3 i OGG, zapisuje zbiory WAV, MP3 i OGG. Można również tworzyć projekty Audacity (pliki *.aup), które nie mogą jednak być odczytane przez zwykłe odtwarzacze multimedialne. Format ten służy przede wszystkim do zapisu materiału, którego edycja nie została jeszcze zakończona, w szczególności do projektów złożonych z kilku zmiksowanych plików audio. Audacity umożliwia bezproblemowe cięcie i miksowanie plików. Dostępne są też proste generatory. Wielką zaletą programu jest spora ilość dobrej jakości efektów (między innymi echo, kompresor, podbicie basów, equalizer, filtry, odszumiacz, wyciszanie i inne). Audacity obsługuje ponadto wtyczki LADSPA, nyquist i VST (przez vstserver), co umożliwia dalszą rozbudowę edytora. Program posiada estetyczny interfejs, do jego działania wymagane jest wxWindows 2.4.1.
Ecasound jest pakietem przeznaczonym do wielościeżkowej edycji plików dźwiękowych. W pakiecie zawarta jest biblioteka dostarczająca funkcje edycyjne oraz program ecasound obsługiwany z linii poleceń. Zastosowań pakietu jest bardzo wiele. Program może służyć do odtwarzania i miksowania plików, analizy sygnału, resamplingu, stosowania efektów specjalnych. Program obsługuje wiele formatów plików, w tym WAVE, MP3 i OGG. Użytkownik uzyskuje dostęp do wtyczek LADSPA. Możliwe jest również zastosowanie kilkudziesięciu efektów, między innymi:
filtr dolno- i górnoprzepustowy, limiter i kompresor, edycja obwiedni, bramka szumów, usuwanie stałej składowej, wzmacnianie, efekty pogłosu, opóźnienia, flanger i chorus, miksowanie, i wiele innych. Wraz z programem dostarczana jest rozbudowana dokumentacja, która z reguły okazuje się potrzebna - Ecasound nie jest prostą aplikacją. Sporą zaletą jest dołączenie podręcznika dla programistów, co ułatwia wykorzystanie bibliotek libecasound.
Ecawave to edytor plików WAVE dla systemu X Window. Oparty jest na programie Ecasound. Interfejs wykorzystuje biblioteki QT. Program posiada podstawowe funkcje edycyjne - pliki można ciąć, kopiować i wklejać, wyciszać i zgłaśniać. Wykres falowy można dowolnie powiększać. Ponadto Ecawave posiada wszystkie funkcje programu Ecasound - obsługuje zatem około 20 formatów plików i dostarcza niemal 40 wbudowanych efektów specjalnych. Są to między innymi: filtr dolno- i górnoprzepustowy, limiter i kompresor, bramka szumów, usuwanie stałej składowej, zmacnianie, efekty pogłosu, opóźnienia, flanger i chorus, miksowanie, i wiele innych.
Ecawave potrafi również korzystać z wtyczek LADSPA. Obsługuje OSS, ALSA oraz serwery JACK i aRts. Program jest bardzo prosty w obsłudze, dodatkowo dostępna jest dokumentacja. Otwieranie plików WAVE może trwać dłużej niż w innych edytorach audio. Nakładanie efektów jest już jednak bardzo szybkie, ponadto dostępna jest funkcja podglądu dokonywanych zmian.
Edytor plików WAVE, MP3 i OGG dla KDE. Zapewnia podstawowe funkcje edycyjne. Dostępna jest niewielka ilość efektów w postaci wtyczek do programu. Oprócz standardowego wykresu falowego można też oglądać sonogramy plików - odpowiednia wtyczka jest dołączona. Do programu dołączona jest dokumentacja (anglojęzyczna) w formacie DocBook (XML). Ponadto dostępny jest dość obszerny przewodnik przedstawiający zagadnienia instalacji programu w różnych dystrybucjach Linuksa.
Narzędzie służące do cięcia plików dźwiękowych na pętle – linuksowy odpowiednik popularnego ReCycle. Freecycle automatycznie analizuje materiał audio, wskazując najlepsze miejsca podziałów. Domyślne ustawienia użytkownik może dowolnie modyfikować. Pętle i sample Freecycle zapisuje do osobnych plików WAV lub AKP (format samplerów Akai). Możliwe jest również wygenerowanie dodatkowego plik MIDI ułatwiającego poskładanie próbek w wyjściową sekwencję audio. Program posiada prosty i czytelny interfejs wzorowany na ReCycle. Podobny jest również zestaw funkcji. Na razie brakuje kilku dodatkowych narzędzi edycyjnych. Można wprawdzie skorzystać z wtyczek LADSPA i poprawić brzmienie sampli, ale obsługujące pluginy okno działa niestabilnie. Na szczęście swoje najważniejsze zadanie – cięcie plików na pętle – Freecycle realizuje pewnie i szybko. Dzięki temu program już teraz pozwala na efektywną pracę z samplami i fragmentami perkusyjnymi.
GLAME jest edytorem plików dźwiękowych dla systemu X Window. Edytuje pliki WAV, OGG, MP3. Oprócz podstawowych efektów edycyjnych - cięcia, kopiowania i miksowania materiału - GLAME daje też dostęp do wtyczek LADSPA oraz zestawu własnych efektów. Edycję można przeprowadzać w oknie typowym dla tego typu aplikacji. Edytor Filternetwork daje dostęp do pulpitu pozwalającego na samodzielne łączenie źródeł dźwięku, generatorów, efektów i wyjść. Poszczególne bloki łączymy strzałkami obrazującymi przepływ sygnału. Program posiada zestaw generatorów fali, dostępne są też podstawowe efekty. Bardziej przydatna okazuje się jednak możliwość korzystania z wtyczek LADSPA. Program posiada dość bogatą dokumentację anglojęzyczną. Zamiarem autorów jest stworzenie aplikacji będącej tym dla obróbki dźwięku, czym GIMP jest dla grafiki.
GNoise jest edytorem plików WAVE. Interfejs oparty jest na bibliotekach GTK+. Dostępne są podstawowe funkcje edycyjne: wycinanie, kopiowanie i wklejanie, wyciszanie, normalizacja i inne. Dokonane zmiany można anulować dzięki wielopoziomowemu undo. Zamiarem autora GNoise było stworzenie stabilnego i szybkiego edytora dźwięku. Rzeczywiście, program radzi sobie bez problemów nawet z bardzo dużymi plikami dźwiękowymi. GNoise nie posiada wbudowanych zaawansowanych funkcji edycyjnych i efektów specjalnych. Obsługuje jednak wtyczki LADSPA, co pozwala na skorzystanie z obszernych bibliotek dodatkowych funkcji. Program posiada również funkcję nagrywania dźwięku. Umożliwia ponadto śledzenie poziomu sygnału wejściowego, co pomaga uniknąć przesterowań.
Gnome Wave Cleaner pozwala na usuwanie trzasków i szumów z nagrań pochodzących z płyt winylowych. Program potrafi samodzielnie wykrywać i likwidować zakłócenia. Jeśli rezultaty pracy Gnome Wave Cleanera nie są zadowalające, użytkownik może własnoręcznie zaznaczyć trzaski występujące w nagraniu. Możliwe jest też pozwolenie aplikacji jedynie na wykrycie zakłóceń bez ich usuwania. Oprócz usunięcia trzasków Gnome Wave Cleaner potrafi również odszumić nagranie. Inną dostępną funkcją jest wzmacnianie materiału dźwiękowego. Działaniem wszystkich funkcji sterować można poprzez zmianę ich ustawień. Wraz z programem dostępna jest szczegółowa pomoc użytkownika oraz przewodnik omawiający zagadnienia poprawy jakości nagrań pochodzących z płyt winylowych.
Zaawansowane narzędzie służące do masteringu ścieżek audio. JAMin jest jedną z najważniejszych aplikacji muzycznych dla Linuksa. Często stosuje się go razem z rejestratorem Ardour, umożliwiając korekcję nagrywanego materiału w czasie rzeczywistym. JAMin posiada dwa korektory graficzne, w tym jeden 1024-pasmowy. Pracę z dźwiękiem ułatwia wbudowany analizator widma. Program wyposażono również w sekcje kompresora i limitera. Poszczególne bloki można w razie potrzeby wyłączyć. Wszystkie ustawienia JAMina są zapisywane w postaci tak zwanych scen. Program wyświetla presety w górnej części okna, pozwalając na ich szybkie przełączanie. JAMin korzysta z serwera JACK. Dzięki temu można go podłączyć do dowolnych aplikacji rejestrujących (Ardour, Timemachine) lub generujących dźwięk (wtyczki VSTi oraz DSSI, syntezatory, samplery). Sam JAMin nie posiada modułów odtwarzających bądź nagrywających materiał audio. Stąd też wydajne korzystanie z aplikacji jest możliwe przede wszystkim dzięki serwerowi JACK.
Prosty i szybki edytor plików dźwiękowych. Nie posiada zaawansowanych funkcji, ale dzięki wsparciu dla serwera JACK możliwe jest podłączenie programu do innych aplikacji. mhWaveEdit posiada elegancki interfejs, którego większość wypełnia wykres falowy pliku audio. Edytor nie pozwala na miksowanie wielu ścieżek, stąd też może on stanowić alternatywę jedynie dla programów typu Audacity oraz Sweep. Dla zastosowań wielośladowych zdecydowanie lepiej nadaje się natomiast Ardour. Zestaw funkcji mhWaveEdit jest stosunkowo ubogi. Ogranicza się on głównie do możliwości cięcia i kopiowania plików. Dostępne jest również nielimitowane undo. Ubóstwo funkcji rekompensuje obsługa wtyczek LADSPA oraz efektów programu SoX. Dzięki niej mhWaveEdit dobrze sprawdza się podczas korekcji i kompresji ścieżek audio.
ReZound to rozbudowany edytor plików dźwiękowych dla X11. Otwiera i zapisuje pliki WAVE, MP3, OGG, FLAC, AU, AIFF i inne. Pliki WAVE otwierane są bardzo szybko. Na załadowanie skompresowanego dźwięku również nie trzeba długo czekać. Zapisywanie i konwertowanie plików nie stanowi problemu. Podczas zapisu plików skompresowanych można określić ich parametry (przepływność i jakość). Bardzo wygodny jest sposób powiększania przebiegu falowego i zmiany tempa utworu - służą do tego wirtualne pokrętła, którymi można sterować przy pomocy klawisza lub kółka myszy. Oprócz tego dostępne są odpowiednie skróty klawiaturowe. ReZound posiada standardowe funkcje edycyjne, takie jak wycinanie i kopiowanie fragmentów pliku. Zaznaczony materiał można miksować i wklejać. Dostępne są także podstawowe operacje na kanałach: zamiana, usuwanie i dodawanie. Filtry i efekty specjalne znajdują się w menu Effects, Filters i Remaster. Pozwalają one między innymi na: zmianę głośności nagrania,zastosowanie filtrów dolno- i górnoprzepustowych, dodanie efektu echa, flanger i innych, usunięcie stałej składowej, normalizację, resampling i zmianę panoramy, stosowanie kompresora i bramki szumów. Program obsługuje wtyczki LADSPA. Przed ich użyciem należy poprawnie określić zmienną środowiskową LADSPA_PATH. Przygotowane nagrania można nagrać na płycie CD wprost z poziomu ReZounda. Konieczne jest uprzednie zainstalowanie w systemie programu cdrdao (posiadacze nagrywarki zapewne mają tę aplikację na dysku). Inną przydatną funkcją jest możliwość otwarcia kilku plików dźwiękowych naraz. W danej chwili widoczny jest tylko jeden zbiór, pozostałe można edytować po wybraniu odpowiedniej pozycji z listy w prawym górnym rogu okna. Warta podkreślenia jest estetyka programu - jego interfejs bazuje na bibliotece libfox. Pozycje w menu mają ładne ikony, nieco gorzej wyglądają okienka poszczególnych efektów specjalnych. W sumie program prezentuje się dość okazale.
Snd jest jednym z najpotężniejszych edytorów audio dla Linuksa. Obsługuje kilkadziesiąt formatów plików - między innymi WAV, AIFF, AU, RAW, IFF, VOC, SF2, ASF, AVI i wiele innych. Możliwa jest konwersja między formatami, a także edycja nagłówków plików. Program można zupełnie dowolnie konfigurować. Dostępne są wersje korzystające z interfejsu bazującego na bibliotekach GTK oraz Motif, można też skompilować Snd bez interfejsu. Funkcjonalność programu można zwiększać ładując skrypty z dodatkowymi funkcjami. Ustawienia wykresów falowych generowanych przez edytor Snd można dowolnie zmieniać, co pozwala łatwo analizować nagrania. Dostępny jest sonogram, a także spektrogram. Oprócz standardowej transformaty Fouriera można wybrać dowolną inną. Nagrywanie dźwięku jest silną stroną edytora Snd. Można na bieżąco kontrolować poziom sygnału, co pozwala uniknąć przesterowań. Snd dostarcza zestaw podstawowych efektów edycyjnych, a ponadto obsługuje wtyczki LADSPA. Można również utworzyć własne wtyczki w postaci plików Scheme z dodatkowymi funkcjami programu. Imponujący jest system pomocy programu. Oprócz anglojęzycznego przewodnika w postaci plików HTML w każdym oknie programu znajduje się przycisk Help. Dostarcza on wielu informacji o dostępnych opcjach.
Prosty edytor dźwięku dla menedżera okien KDE. SoniK pozwala na otwieranie i zapis plików WAV. Posiada również funkcję nagrywania. SoniK został wyposażony w podstawowe narzędzia edycyjne. Pliki można ciąć i kleić, powiększać podgląd i analizować spektrum. Poza tym dostępna jest funkcja konwersji liczby kanałów oraz moduł generatora fal o przebiegu sinusoidalnym, prostokątnym i piłokształtnym. Na razie soniK obsługuje wyłącznie serwer dźwięku aRts. Twórcy aplikacji zapewniają jednak, że już wkrótce pojawi się wsparcie dla JACK-a. Uzupełniona zostanie również lista obsługiwanych formatów plików – na razie można otwierać jedynie muzykę WAV. Najważniejszą obecnie funkcją soniKa jest kompatybilność z wtyczkami LADSPA. Zalecane jest zainstalowanie pakietów SWH Plugins oraz TAP Plugins. Wtyczki pojawiają się w menu Transform. Ustawienia pluginów można zapisywać w postaci presetów. Ogromną zaletę soniKa stanowi jego szybkość. Pliki otwierane są błyskawicznie, równie szybko generowane są spektrogramy i nakładane efekty. Edytor sprawdza się więc na słabszych komputerach, a mechanizm obsługi sieci wbudowany w KDE pozwala na zdalną edycję materiału audio. Niestety, sposób cięcia plików w soniKu jest niewygodny, brakuje ponadto obsługi wielu ścieżek. Nie ma też możliwości wstawiania markerów. W efekcie program nadaje się do stosowania głównie w roli dyktafonu, z możliwością dokonania prostej korekty po zakończeniu nagrywania.
Sweep jest edytorem audio. Obsługuje szereg formatów plików dźwiękowych - WAV, AIFF, AU, MP3, OGG, VOC, SF i kilka innych. Ze względu na ograniczenia patentowe niedostępny jest eksport plików MP3. Program bezbłędnie odtwarza (całość lub zaznaczenie, także z wybraną częstotliwością) i nagrywa materiał audio. Umożliwia operacje na kanałach i resampling. Sweep obsługuje wtyczki LADSPA 1.1 oraz VST (przez vstserver). Pozwala ponadto na miksowanie wielu plików audio. Nie jest to jednak wieloślad tej klasy, co Protux, Ardour, czy Audacity. Z uwagi na ciągły rozwój programu najlepiej jest zainstalować najnowszą wersję. W trakcie korzystania z programu warto regularnie zapisywać plik. Sweep nie jest jeszcze całkowicie stabilny. Dokumentacja dostarczana wraz z programem jest dość uboga. Można natomiast przeczytać przewodnik przeznaczony dla programistów piszących wtyczki dla Sweepa.
Jest to zestaw wtyczek LADSPA zarządzany przez Steve Harrisa (stąd nazwa swh-plugins). Obecnie zawiera niemal 80 wtyczek. Dostępne wtyczki okazują się pomocne w czasie analizowania dźwięku, miksowania, poprawiania jakości, wzbogacania brzmienia utworu i dodawania efektów specjalnych. W pakiecie znajdują się między innymi: oscylatory, bramki i filtry, efekty specjalne: pogłos, opóźnienie, flanger, usuwanie wokali, symulacja GSM i taśmy magnetofonowej, wtyczki wzmacniające dźwięk i usuwające stałą składową, oraz wiele innych. Do wtyczek dołączona jest dokumentacja ułatwiająca ich wykorzystanie.
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Linux Video Editor to program do edycji filmów w formacie MPEG1/2. Sceny video przedstawiane są w postaci miniaturek, które możemy przesuwać poprzez przeciągnięcie. Końcowe video może nie musi być ponownie kodowane. Linux Video edytor zawiera również narzędzia do kompresji video.
FFmpeg to kompletny zestaw narzędzi do nagrywania, konwertowania oraz streamingu audio i video. Zestaw zawiera libavcodec, jedną z lepszych bibliotek kodeków audio/video.
Główne funkcje FFmpeg:
ffmpeg - narzędzie do konwertowania plików video pomiędzy różnymi formatami. Umożliwia również przechwytywanie oraz zapisywanie obrazu z karty telewizyjnej
ffserver - serwer HTTP do streamingu video
ffplay - prosty odtwarzacz video
libavcodec - jedna z najlepszych bibliotek enkoderów oraz kodeków
libavformat - biblioteka zawierająca parsery oraz generatory dla wszystkich popularnych formatów audio oraz video
Prosty w obsłudze nielinearny edytor plików wideo bazowany na MLT i związany ze środowiskiem KDE. KDEnLive jest bardziej intuicyjny od avidemux i kino. Jest dosyć prosty chociaż posiada sporo konfigurowalnych efektów i przejść. Wspiera efekty czasu rzeczywistego , obróbkę obrazów, kolorów, tytułów, zarówno klipów audio jak i wideo. Jego interfejs przypomina trochę ten z MovieMakera2 ale jest bardziej rozbudowany i w pełni konfigurowalny. Nawet znalazłem opcję obsługi 2 monitorów. Program jest bardzo prosty w obsłudze… np: żeby dodać nowy fragment do projektu wystarczy przeciągnąć go z okna projektu. Do dyspozycji dostajemy także kilka ciekawych efektów które możemy wykorzystać w naszym projekcie. Efektów tych nie jest dużo, ale w zupełności wystarczają dla amatorskiej obróbki (np: sepia, odwrócenie koloróe etc.).
Eksport gotowego projektu jest banalnie prosty, ale ilość opcji którą mamy do dyspozycji jest porażająca.
Formaty wejściowe jakie obsługuje to: wszystko co obsługuje FFmpeg
Eksport do: mpeg, dv, vob, realvideo, flash, theora, wav, mp3, xvid, quicktime.
Wymaga mlt, mlt++, libdv
Dodatkowe uwagi:
Możliwość bezpośredniego importu z kamery dv (wymagany dvgrab)
Obsługuje wszystkie formaty FFmpeg czyli możemy stworzyć projekt który łączy w sobie takie formaty jak flv, h264, xvid i mpeg2.
Możliwość edycji, usuwania, dzielenia i przenoszenia do nowych lokacji fragmentów filmu (czyli sprawy związane z nieliniową edycją wideo)
Obsługuje nieograniczoną ilość ścieżek audio i wideo
Ciekawe efekty/filtry audio (reverb, equaliser, efekty związane z płytami winylowymi itp.) (wymagana paczka swh-plugins)
Program jest rozbudowanym nieliniowym edytorem wideo, który mimo że jest darmowy, to dostarcza sporą ilość rozbudowanych opcji. Kino bardzo dobrze współpracuje z kamerami cyfrowymi, które dysponują złączem IEEE-1394, oraz pozwala na zgrywanie filmów do formatów AVI i Raw DV. Zgrane pliki wideo można przy użyciu tego programu podzielić, połączyć, ponakładać różne filtry lub tła. Ostateczną wersję filmu można zapisać w formacie DV, Raw DV, DV AVI, ze ścieżką audio w WAV, MP3, Ogg Vorbis, MPEG 1, 2 i 4 Natomiast pojedyncze klatki można zapisać jako miedzy innymi BMP, JPEG, GIF, TIFF, PNG.
Avidemux jest przyjaznym edytorem wideo, przeznaczonym do prostego przycinania, łączenia kilku filmików, wycinania fragmentów, jak również do filtrowania czy kodowania. Wspiera wiele typów plików, takich jak AVI, DVD MPEG, MP4 czy ASF, używając różnych typów kodeków. Zadania można zautomatyzować przy pomocy kolejek oraz potężnych skryptów.
Wspomagany sprzętowo wideoedytor korzystający z bibliotek OpenGL, rozwijany od 2000 r. Od tego czasu wideoedytor został pobrany ze strony projektu ponad 0,5 mln. razy. Aplikacja została podzielona na moduły, w którym można dokonywać osobnych modyfikacji - m.in. Animacja, Edycja, Malarz, Efekty, Tekst czy Korekcja kolorów. Nadal rozwijane są dodatkowe moduły i komponenty odpowiedzialne za nowe funkcje edycyjne, efekty graficzne, animacyjne i kompozycyjne. Wbudowany odtwarzacz pozwala na dostosowanie wyświetlanego obrazu do rozdzielczości komputera, prędkości odtwarzania filmu, zastosowania filtrów oraz na zaawansowane sterowanie.
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Linux Video Studio to niewielki program do przechwytywania video. Aplikacja wymaga zainstalowanego MJPEG-tools przed instalacją.
http://ronald.bitfreak.net/lvs/
Sound Juicer to ripper CD. Pozwala na odtwarzanie muzyki z płyt CD oraz na przekonwertowanie jej do innych formatów plików dźwiękowych. Program konwertuje muzykę przez GStreamer, do formatów takich jak mp3, WAV, Ogg Vorbis i bezstratnego formatu FLAC. Sound Juicer jest zaprojektowany tak, aby był łatwy w obsłudze i nie wymagał od użytkownika dużego zaangażowania. Na przykład, jeżeli komputer ma połączenie z Internetem, program automatycznie pobierze informacje o utworach muzycznych z wolno dostępnego serwisu MusicBrainz. Sound Juicer jest wolnym oprogramowaniem i wchodzi w skład GNOME począwszy od wersji 2.10 tego środowiska graficznego.
Xawtv jest prostym programem opartym o xaw który używa sterownika bttv lub video4linux. Xawtv zawiera wiele narzędzi uruchamianych z linii poleceń dla generowania zrzutów ekranu, nagrywania filmów, strojenia tunera TV i inne. Xawtv również zawiera sterownik grabbera dla vic
Ripper CD
Konwerter z DVD do DIVX
Proste w użytku narzędzie do tworzenia płyt muzycznych ze starych nośników, typu kasety magnetofonowe lub archaiczne płyty winylowe. Program wykorzystuje projekt Cdrdao do zapisu płyt oraz normalizacji dźwięku. Do funkcji aplikacji należy również edytor WAV, mikser, automatyczne rozpoznawanie końca utworu oraz intuicyjna obsługa technologii "przeciągnij-upuść".
http://klappnase.bubble.org/phonoripper/index.html
Program do zgrywania dźwięku ze strumieni internetowych.
NewVideoRecorder to wysokiej jakości toolkit do nagrywania video dla Linuksa.
Camsource to modularny i wielowątkowy demon do przechwytywania klatek z urządzenia video4linux. Używa prostego i skutecznego systemu wtyczek, który pozwala na używanie tych samych przechwyconych obrazów do różnych celów w tym samym czasie.
CamStram to zestaw narzędzi dla kamer internetowych i innych urządzeń video, rozszerzający twój system Linux o obsługę multimediów. Całość napisana jest w C++, z niezłym frontendem GUI. Interfejs bazuje na bibliotece Qt.
http://www.smcc.demon.nl/camstream/
Frameworks jest przeznaczony do przechwytywania klatek animacji stop-motion (claymation) z Webcamów w formacie PNG, z użyciem biblioteki Video4Linux. Używając innego oprogramowania, klatki te mogą być użyte do zmontowania filmu.
http://www.polycrystal.org/software/frameworks/
Radiocap to frontend GUI dla sox, oggenc i lame, służący do nagrywania dźwięku z karty dźwiękowej (WAV, Ogg, i MP3). Posiada wbudowany timer do nagrywania programów radiowych o określonych godzinach.
http://www.scheinwelt.at/~norbertf/radiocap_homepage/
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
http://www.gnome.org/projects/epiphany/
http://konqueror.kde.org/
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Wielofunkcyjny klient poczty i organizer (kalendarz, lista zadań, książka adresowa, notatki) rozwijany na licencji GPL, podobny do Microsoft Outlook. Korzysta z biblioteki GTK+. Jest domyślną aplikacją GNOME do zarządzania informacją osobistą (ang. Personal Information Manager) i domyślnym klientem poczty dla tego środowiska.
KMail jest podstawowym klientem poczty środowiska KDE. Posiada możliwość układamia e-maili w folderach, filtrowania ich, obsługuje e-maile w HTMLu. Dla poczty przychodzącej pozwala skorzystać z protokołów IMAP, POP3 oraz skrzynek lokalnych. Maile są przechowywane na dysku w formacie maildir albo mbox. Dla poczty wychodzącej wykorzystuje SMTP lub sendmaila.
http://kontact.kde.org/kmail/
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Bluefish jest edytorem dla twórców stron internetowych oraz programistów, który stanowi wolne oprogramowanie. Działa na większości systemów operacyjnych zgodnych z normą POSIX, m. in. na GNU/Linuksie, FreeBSD i Mac OS X.
Bluefish oferuje kolorowanie składni HTML, PHP, C, Javy, JavaScriptu, JSP, SQL, XML, Pythona, Perla, CSS, ColdFusion, Pascala, R i Octave/Matlab (możliwe jest tworzenie własnych reguł kolorowania składni), a także automatyczne zamykanie znaczników HTML I XML. Pozwala na otwarcie ponad 500 dokumentów w jednym oknie programu. Umożliwia łatwe dostosowanie interfejsu użytkownika m. in. poprzez tworzenie własnych pasków narzędzi. Jedną z funkcji Bluefisha jest też automatyczne generowanie galerii obrazków.
Quanta Plus jest edytorem dokumentów HTML, XHTML, XML itp., przeznaczonym dla środowiska KDE. Program oferuje podświetlanie składni między innymi dla HTML, SQL, C, C++, PHP, Javy, JavaScriptu, Basha, Pythona, Perla, LaTeX-a. Sposób podświetlania składni można w znacznym stopniu skonfigurować wybierając nie tylko kolor, ale i krój pisma dla każdej z grup elementów. Ponadto zawiera wiele przydatnych funkcji takich jak zawijanie wierszy i automatyczne wcinanie tekstu, automatyczne wstawianie tagów zamykających. Dzięki wsparciu dla KIO, Quanta Plus pozwala na dostęp do plików m.in. za pośrednictwem protokołów FISH czy FTP. Interfejs Quanty oparty jest na tradycyjnym schemacie wywodzącym się z HomeSite'a. Umieszczony po lewej stronie ekranu panel pozwala na zarządzanie plikami, projektami i daje szybki dostęp do dokumentacji. Program wyróżnia wbudowany dynamiczny podgląd edytowanego pliku. Podgląd może być pokazywany lub ukrywany za pomocą przycisków umieszczonych na pasku narzędzi lub skrótów klawiaturowych. Zamiast korzystania z wbudowanego podglądu można też z poziomu programu wywołać Netscape lub Konquerora.
Screem (Site CReation and Editing EnvironMent) - edytor HTML będący wolnym oprogramowaniem, przeznaczony dla środowiska GNOME.
Do najważniejszych cech WML-a należą łatwość tworzenia szablonów stron, możliwość definiowania własnych znaczników, tworzenia wielojęzycznych wersji strony oraz wykonywania kodu Perla.
Nvu to wizualny edytor stron www oparty na Kompozytorze stron z pakietu Mozilla udostępniany na licencjach typu Open Source. W chwili obecnej program obsługuje język HTML w wersji 4.01, XHTML w wersji 1.0 oraz CSS w wersji 1 oraz 2. Podobnie jak przeglądarka Firefox i program pocztowy Thunderbird jest samodzielną aplikacją (w przeciwieństwie do zintegrowanego pakietu Mozilla).
Program został tak zaprojektowany, by nie wymagać od użytkownika jakiejkolwiek znajomości CSS i (X)HTML, ma być jak najprostszy w obsłudze. Każdy dokument można edytować w jednym z trzech trybów - graficznym WYSIWYG, graficznym z zaznaczonymi znacznikami lub tekstowym. Kod (X)HTML utworzony w Nvu stanowi zazwyczaj kod zgodny ze standardami internetowymi.
Program typu WYSIWYG
Ten projekt został rozpoczęty aby dostarczyć edytor HTML "dla każdego". Jest to edytor WYSIWYG, więc tworzenie HTML przy jego pomocy wygląda tak jak pisanie normalnego dokumentu. Edytor pozwala na tworzenie profesjonalnych witryn internetowych z prostym interfejsem podczas gdy generowany kod jest zgodny z wymaganiami W3C.
http://cuneaform.mozdev.org/home/index.htm
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Napisany w C, uniksowych graficzny klient FTP. Wspiera protokoły FTPS, SFTP i FSP.
Klient FTP dla środowiska GNOME. Wznawia przerwane połączenia, umożliwia obsługę metodą drap and drop, wspiera połączenia przez proxy.
Wieloplatformowy klient FTP opensource - dobry, szybki, prosty w obsłudze. Posługiwanie się FileZillą jest dość intuicyjne. Program kolejkuje pliki, wznawia przerwane transfery, podtrzymuje połączenie z ftp, wspiera SSL.
Przeznaczony dla środowiska KDE klient FTP bazujący na bibliotece Qt.
Graficzny klient FTP i SFTP dla środowiska K Desktop Environment. Posiada zaimplementowane wiele funkcji, między innymi może obsłużyć wiele symultanicznych sesji FTP jednocześnie (otwierając je w oddzielnych zakładkach). Wyświetla kolejkę transferów w postaci rozwijanego drzewa. Wyświetla graficznie przedstawiony transfer. Wspiera TLS oraz SSL, a także FXP (transfer typu site-to-site). Posiada też wsparcie certyfikatu X509. Wymaga KDE w wersji minimum 3.3, biblioteki Qt 3.3.2 oraz OpenSSL 0.9.7.
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Kadu - komunikator internetowy będący klientem protokołu Gadu-Gadu dla systemów Linux, BSD, Mac OS X. Kadu należy do grupy wolnego oprogramowania; jest dostępny na warunkach licencji GNU GPL.
TleenX – alternatywny klient protokołu Tlen.pl napisany pod systemy uniksowe. Działa w środowisku X Window System wykorzystując bibliotekę GTK+. Posiada także obsługę sieci Jabber oraz Gadu-Gadu (poprzez transport Jabbera).
Kopete to komunikator internetowy obsługujący takie protokoły jak Jabber, ICQ, Yahoo! Messenger, Gadu-Gadu, IRC i inne. Kopete jest częścią składową środowiska KDE. Kopete ma za zadanie umożliwić użytkownikom łatwe korzystanie z wielu protokołów internetowej komunikacji z poziomu jednej aplikacji.
GNU Gadu to program typu "Instant Messenger" stworzony do pracy z protokołami popularnymi w Polsce (ale nie tylko). Działanie oparte jest o wtyczki, nawet interfejs (napisany w GTK+) jest wtyczką. Aktualnie obsługiwane są protokoły Gadu-Gadu, Tlen.pl i Jabber.
Pidgin (dawniej Gaim) to wieloplatformowy komunikator internetowy, obsługujący szereg protokołów transmisyjnych. Pidgin jest wolnym oprogramowaniem, dostępnym na warunkach GNU GPL. Pidgin umożliwia kontakt z użytkownikami komunikatorów:
AOL Instant Messenger (przez protokoły OSCAR lub TOC), Gadu-Gadu, ICQ (przez protokół OSCAR), Internet Relay Chat, Jabber (XMPP), MSN Messenger, Novell Groupwise, OpenNAP, Yahoo! Messenger, Zephyr, SILC, tlen.pl (gaim2 beta).
EKG2 to oparty na wtyczkach (pluginach) komunikator internetowy dla systemów uniksowych (Linux, BSD). Oprogramowanie obsługuje różne protokoły m.in. XMPP (Jabber, wsparcie dla GTalka i Tlena), Gadu-gadu, IRC, rozpowszechniane jest na licencji GPL.
Psi - klient Jabbera udostępniony na licencji GPL. Psi jest oparte na bibliotece Qt i jest dostępny oficjalnie na platformy takie jak Linux, Mac OS X i Microsoft Windows. Istnieją również wersje na systemy FreeBSD, OpenBSD, Sun Solaris i inne systemy uniksowe.
Klon MSN dla Linuksa
Klient ICQ
Klient MSN
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Program do odczytu kanałów RSS, ATOM, RDF. Program jest bardzo szybki, ładnie się prezentuje, ma ładną szatę graficzną. Strony otwierane są za pomocą defaulowej przeglądarki wewnątrz programu.
Wybrane opcje:
- historia zdarzeń,
- własne skróty klawiszowe,
- minimalizowanie programu do Trayu,
- zmiana kolorystyki oraz czcionek wyświetlonych wiadomości,
- połączenie przez proxy,
- export i import ustawień programu z pliku XML,
- zakładka z ulubionymi,
- określenie kiedy mają być pobierane nowe wiadomości z kanałów RSS,
- praca w trybie offline,
- wyszukiwarka,
- export wszystkich lub wybranego kanału do .opml, .xml,
- import kanałów z plików .opml,
- strony otwierane wewnątrz RSSOwl w formie zakładek,
- automatyczne przenoszenie wybranej wiadomości z wybranego kanału do nowego maila w naszym defaulowym programie pocztowym.
- opcja aby po kliknięciu wybranego tematu strona otworzyła się w zdefiniowanej przez nas przeglądarce zewnętrznej,
- generowanie z listy kanałów z wiadomościami plików z rozszerzeniem .pdf, .rtf, .html,
- i inne.
Znakomity agregator wiadomości w formacie RSS funkcjonujący w środowisku graficznym KDE lub GNOME. Aplikacja jest ukryta w pasku narzędzi systemu (zasobniku systemowym) i udostępnia wiadomości pochodzące z kilku popularnych serwisów ogólnoświatowych. Użytkownik ma możliwość dostosowania pracy programu do własnych potrzeb i aktualizacji listy serwisów newsowych.
Liferea to czytnik RSS przeznaczony dla środowiska graficznego GNOME. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów tego typu przeznaczonych na Linuksa. Obsługuje następujące formaty: RSS, CDF, Atom, OCS i OPML. Posiada wyszukiwarkę, umożliwia grupowanie źródeł w katalogi.
PenguinTV, wbrew swojej nazwie, nie jest kolejnym odtwarzaczem multimedialnym. Jest natomiast świetnym programem przeznaczonym do współpracy z wideoblogami oraz podcastami. Umożliwia pobieranie nowych podcastów i plików wideo jednym kliknięciem, posiada zintegrowany odtwarzacz multimedialny, wspiera pobieranie plików przy pomocy BitTorrent. PenguinTV pozwala na wygodną i przejrzystą organizację zakładek przy pomocy tagów. Cechą wyróżniającą ten program jest fakt, iż pracuje stabilnie i szybko przy bardzo dużej liście zasubskrybowanych kanałów. Z dodatkowych funkcji, PenguinTV pozwala na wyeksportowanie multimediów do zewnętrznych folderów, a nawet urządzeń USB.
Program powstał w oparciu o bibliotekę QT, umożliwia wyświetlanie nagłówków wiadomości w formacie HTML, potrafi pracować w trbie on-line oraz of-line.
Aplikacja została napisana w języku C, program potrafi pobierać binarne pliki z list dyskusyjnych (.jpg .gif .mpeg .mp3 .avi itp.)
Aplikacja została napisan w oparciu o bibliotekę RSS Informa, program posiada prosty i przejrzysty interfejs.
Aplikacja działa w środowisku graficznym GNOME, pozwala na filtrowanie treści, pobieranie danych z wielu źródeł jednocześnie, działa również w trybie of-line.
Aplikacja jest napisana w języku Java i działa na wielu platformach. Posiada prosty i intuicyjny interfejs.
Aplikacja została napisana z wykorzystaniem biblioteki Gtk2. Pozwala na katalogowanie treści, obsługuje RSS 1.0 i 2.0.
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Aria jest programem typu Reget lub GetRight. Obsługuje ściąganie plików poprzez HTTP oraz FTP. Transfer może być zatrzymany i wznawiany wielokrotnie. Bardzo popularny.
Getleft jest programem mającym za zadanie ściąganie całych witryn internetowych na dysk. Celem autora projektu było stworzenie programu umożliwiającego nie przeglądanie stron w trybie offline po ściągnięciu, tylko ściągnięcie bardzo dużej ilości plików podlinkowanych na danej witrynie. Oczywiście 'surfowanie' po ściągniętych stronach www jest możliwe. Program posiada prosty interfejs graficzny, jednak kryjący w sobie wiele możliwości (np. wznawianie transferu po przerwaniu połączenia).
GTM jest nakładką graficzną na konsolowy program wget, w który wyposażone jest domyślnie środowisko GNOME.
Downloader for X to ciekawy menadżer pobierania plików przeznaczony dla systemu Linux. Program obsługuje protokoły HTTP i FTP, umożliwia pobieranie plików z wielu serwerów jednocześnie, pozwala na zatrzymanie i wznowienie pobierania, ustawienie limitów dla ściąganych plików. Aplikacja posiada rozbudowany interfejs graficzny.
Program jest prosty w użyciu, pozwala wznowić przerwane połączenie, obsługuje protokoły HTTP i FTP, obsługuje sieć BitTorrent, wspiera proxy, umożliwia pobieranie plików z wielu źródeł, posiada harmonogram pobierania plików, pozwala na wyszukiwanie i dodawanie mirrorów dla pobieranych danych. Do prawidłowego działania wymaga środowiska Java Runtime Environment.
Program obsługuje protokoły HTTP i FTP, pozwoli wznowić zerwane połączenie, wspiera proxy oraz umożliwia zmianę wyglądu za pomocą skórek.
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
Klient sieci P2P przeznaczony dla systemu Linux. Program jest linksową wersją swojego odpowiednika dla systemu Windows (eMule). Aplikacja pozwala na wymianę plików między użytkownikami oraz obsługuje sieć Torrent. Program ma wbudowaną wyszukiwarkę co znacznie ułatwia znajdowanie plików.
Jest to klient sieci BitTorrent przeznaczony dla systemu Linux. Program poza obsługą sieci Torrent pozwala na wymianę plików za pomocą standardowych prosotokołów HTTP, HTTPS i FTP.
BitTorrent jest niewielkim klientem sieci BitTorrent o skromnych możliwościach. Program posiada tylko niezbedne funkcje, a informacje o pobieranych i wysyłanych plikach ograniczone są do prędkości i ilosci podłączonych klientów.
BitTyrant jest klientem sieci BitTorrent stworzony na bazie popularnego programu Azureus 2.5. W stosunku do swojego pierwowzorum BitTyrant ma działać do 70% szybciej oraz stabilniej zajmujący przy tym mniej zasobów systemowych.
Jest to jeden z lepszych klientów sieci BitTorrent dla Linuxa. Program jest optymalizowany z myślą do jak najlepszego wykorzystania łącza w celu pobierania plików z internetu, wykorzystując przy tym jak najnmniej zasobów systemowych. Aplikacja posiada wsparcie dla proxy, szyfrowania przesyłanych danych, UPnP i NAT-PMP oraz pozwala zarządzać przepustowością łacza przy wysyłaniu i pobieraniu danych.
FrostWire jest to program do bezpośredniej wymiany plików w Internecie. Aplikacja obsługuje sieci BitTorrent i Gnutella. Posiada wsparcie dla proxy i umożliwia wymianą danych miedzy komputerami znajdującymi się za firewallem. Program posiada przydatne filtry, które min. chronią nas przed ściąganiem tzw. fakeów.
KTorrent jest bardzo ciekawym klientem sieci BitTorrent dla systemu Linux. Program został napisany w języku C++ dla środowiska graficznego KDE4. Posiada wiele przydatnych funkcji ograniczenie prędkości pobierania i wysyłania danych, wsparcie dla proxy, obsługę serwerów śledzących UDP, wsparcie dla UPnP, blokowanie zakresów adresów IP, szyfrowanie połączeń oraz wiele innych.
LimeWire jest popularnym klientem do wymiany plików w sieciach P2P. Program działa w sieciach Gnutella oraz BitTorrent, ma wbudowaną wyszukiwarkę co znacznie ułatwi i przyspiesza ściąganie plików. Dużą zaletą program jest to, że działa na wielu platformach poza linuxem obsługuje również środowisko Windows i MAC OS X. Aplikację cechuję duża prędkość pobieranych danych z internetu oraz brak jakiegokolwiek oprogramowania typu spyware, adware.
Mldonkey jest multiklientem sieci P2P dla systemu Linux. Program potrafi łączyć się z wieloma sieciami (ed2k, BitTorrent, DirectConnect, FastTrack, Gnutella, Gnutella2, Kad Network, Overnet, OpenNap, SoulSeek).
qBittorrent jest klientem sieci BitTorrent o sporych możliwościach. Program powstał w oparciu o aplikację libtorrent. qBittorrent wspiera UPnP i NAT-PMP, DHT, PeX, ma wbudowaną wyszukiwarkę oraz potrafi pobierać pliki .torrent z kanałów RSS. Posiada liczne pluginy min.: do filtrowania adresów IP, skanowania dysku w poszukiwaniu plików .torrent.
Qtorrent jest klientem sieci BitTorrent przeznaczonym dla systemu Linux. Program cechuje skromny wygląd oraz niewielkie rozmiary. Qtorrent podaje tylko minimalne informacje o pobieranych plikach oraz pozwala na ustawianie prędkości wysyłania i pobierania danych.
TorrentFlux to bardzo ciekawy klient sieci BitTorrent w całości napisany w języku PHP. Program działa wyłącznie na serwerze z obsługa php, a zalety takiego rozwiązania to możliwość pracy non stop (pobieranie i wysyłanie danych odbywa się na serwerze bez naszego udziału) oraz dostęp przez przęglądarkę do serwera i plików z każdego miejsca na świecie. Poza tym program posiada wszystkie funkcje tradycyjnych programów tego typu.
Transmission jest klientem sieci Bitorrent napisanym w całości w języku C. Program w założeniu twórców ma być jak najbardziej efektywny, aplikacja działa zarówno w systemie Linux jak i MAC OS X. Posiada wsparcie dla proxy oraz HTTP i FTP, umożliwa tworzenie torrentów z wieloma tracerami oraz pozwala na dodawanie i usuwanie trackerów.
Klient sieci BitTorrent dla systemu Linux, znany wcześniej pod nazwą Azureus. Program jest zaawansowanym klientem do pobierania i tworzenia plików .torrent. Aplikacja pozwala na ściąganie wielu plików jednocześnie, umożliwa róznież wstrzymanie i wznowienie pobierania w dowolnym momencie. Do prawidłowej pracy wymaga zainstalowanego środowiska Java.
Jest to wieloplatformowy klient QT/KDE sieci DirectConnect. Program przypomina swojego windowsowego odpowiednika DC++, umożliwia wyszukiwanie i połączenie hubów, rozmowy z innymi użytkownikami (chaty) ma wbudowany słonik on-line. Aplikacja korzysta z bezpiecznych połączeń SSL.
giFT jest pakietem programów przeznaczonym do wymiany plików w sieci P2P. giFT stanowi centralną cześć oprogramowania, do którego za pomocą wtyczek można dodawać obsługę różnych sieci min.: Gnutella, FastTrack, OpenFT i innych).
UA: Opera/9.62 (X11; Linux i686; U; en) Presto/2.1.1
OpenOffice.org (potocznie: OpenOffice, OOo, OO) - pakiet oprogramowania biurowego Open Source, konkurencyjny dla pakietów Sun StarOffice, IBM Lotus Symphony, Apple iWork, Corel WordPerfect Office i Microsoft Office. Jest polska wersja językowa.
Siag Office jest prostym i mało zasobożernym pakietem biurowym dla GNU/Linuksa. Jest on wykorzystywany w “lekkich” dystrybucjach przeznaczonych na stare komputery, np.: DSL (Damn Small Linux).
KOffice jest oficjalnym pakietem biurowym dla środowiska KDE. Począwszy od wersji 1.5, obsługuje on OpenDocument jako główny format plików tekstowych, arkuszów klakulacyjnych oraz prezentacji. Jest “lżejszy” niż OpenOffice.org i o wiele lepiej przystosowany do pracy z KDE. Obsługa formatów MS Office jest gorsza od tej w OpenOffice.org, lecz zazwyczaj wystarczająca.
GNOME Office jest pakietem biurowym, przeznaczonym dla środowiska GNOME. Nie jest tak dobrze zintegrowany jak KOffice, ponieważ każda aplikacja jest tworzona przez inną grupę programistów, a prace nie są ze sobą skoordynowane.
http://live.gnome.org/GnomeOffice
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]