TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu  [X]

Instalacja Ubuntu /za malo primary partitions

Tematyka związana z rodziną systemów operacyjnych Unix. Klony i pochodne danego systemu operacyjnego oraz inne typy OS

Instalacja Ubuntu /za malo primary partitions

Postprzez belladona123 » 15 Maj 2007, 23:20

PostUA:


tak bardzo chcialem zainstalowac sobie Ubuntu obok windy,ale NIE MOGE,bo...
mam juz utworzone 3 primary partition a gparted informuje mnie ze moze byc takich maksymal. 4,i zaraz po utworzeniu partycji swap-linux na 2 pozostale juz sie nie zgadza,sugerujac ewentualne tworzenia jakichs extendow,ale opcji tej,choc obecna,nie moge wybrac,bo jest niepodswietlona!

Co mam zrobic,czy wydzielic z windowsowskiej partycji jakas inna(jaki format) i zostawic to ubuntu do rozwiazania podczas instalacji wskazujac na nia,czy dac sobie pokoj(ale tego bym nie chcial)
Z gory dzieki za Wasze sugestie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
belladona123
Postujący
Postujący
 
Posty: 250
Dołączenie: 15 Paź 2006, 00:36
Miejscowość: Edinburgh

Postprzez LucaS » 16 Maj 2007, 17:13

PostUA:


Wszystkie partycje, ktore masz utworzone pod Windo to są to partycje podstawowe. Na drugi raz zrób tylko podstawowy C: a reszte utwórz rozszerzoną i w niej dysku logiczne D, E...


Na dysku nie może być więcej niż 4 partycje podstawowe [primary]. Najlepiej utwórz partycje rozszerzoną i w niej dyski logiczne linux-swap, ext3 na / itd...


BTW. Jak gParted nie chce zrobić to zrób spod Windowsa na Partition Magic.
Było, minęło...
LucaS
Zasłużony działacz forum
Zasłużony działacz forum
 
Posty: 2820
Dołączenie: 11 Maj 2006, 21:45
Pochwały: 7

Postprzez belladona123 » 16 Maj 2007, 21:28

PostUA:


ok,Lucas
A czy dobrze by bylo jakbym mial jedna partycje z windy i 3 z ubuntu w tej samej extended partition??
Awatar użytkownika
belladona123
Postujący
Postujący
 
Posty: 250
Dołączenie: 15 Paź 2006, 00:36
Miejscowość: Edinburgh

Postprzez LucaS » 16 Maj 2007, 22:26

PostUA:


belladona123 napisał(a):ok,Lucas
A czy dobrze by bylo jakbym mial jedna partycje z windy i 3 z ubuntu w tej samej extended partition??


Chodzi Ci o to, czy Windows i Ubuntu na jednej partycji rozszerzonej? Co do tego nie jestem pewien, poszukaj na forum www.ubuntu.pl, tam na pewno znajdziesz odpowiedź, a jak nei to zrób nowy temacik.

Pozdro !
Było, minęło...
LucaS
Zasłużony działacz forum
Zasłużony działacz forum
 
Posty: 2820
Dołączenie: 11 Maj 2006, 21:45
Pochwały: 7

Postprzez belladona123 » 19 Maj 2007, 16:24

PostUA:


Boze ,nie wiecie co przeszedlem!
Najpierw podczas instalacji ubunciaka cos mi strzelilo do lba i wymazalem z dysku wszystkie 3 partycje windowsowe,przez pomylke oczywiscie,ze wszystkimi moimi plikami,myslalem,ze sie potne!!!
Bylem juz nawet nastawiony na kupno nowej windy(bo moja dziewczyna nie czuje sie za mocno na ubuntu;-)
Zanioslem nawet lapa do pewnego informatyka pol. pochodzenia(jako ze przebywam w Edin.),on mi powiedial ,ze najbidniej 3 dni bedzie odzyskiwal dane ,a partycje nie dadza sie odbudowac!!
Ale poszperalem w necie i prosze...jest mnostwo programow ,ktore (teoretycznie) pozwalaja odzyskac skasowane(gorzej jesli nadpisane)partycje
Uzylem jednego z nich i..... z poziomu biosu zeskanowal dysk,przywrocil wymazane przezz Ubuntu partycje i bede go po wsze czasy wynosil pod niebiosa
Windows nie chcial sie jeszcze tylko normalnie buootowac,ale sprawdzilem na gparted,ktory wymusza start ze wskazanej partycji i wszystko bylo OK

jeszcze raz instalka ubuntu i teraz GRUB widzi juz winde i ubuntu pytajac z czego startowac

PS Lucas,da sie miec oba na jednej rozszerzonej,THX
Awatar użytkownika
belladona123
Postujący
Postujący
 
Posty: 250
Dołączenie: 15 Paź 2006, 00:36
Miejscowość: Edinburgh

Postprzez LucaS » 19 Maj 2007, 19:04

PostUA:


Miałem kiedyś podobny problem z utratą partycji, ale na szcdzescie OnTrack Easy Recovery mi pomgól i odzyskałem 100% sprawne w tylu samych ;)
Było, minęło...
LucaS
Zasłużony działacz forum
Zasłużony działacz forum
 
Posty: 2820
Dołączenie: 11 Maj 2006, 21:45
Pochwały: 7


Powróć do Unix / Linux / Inne typy OS

Kto jest na forum

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zarejestrowanych użytkowników

cron