Problemy dotyczące sieci Internet, konfiguracja sieci LAN, WLAN, konfiguracja serwerów. Rozdzielanie połączeń internetowych. Rozwiązywanie problemów związanych ze sprzętem i oprogramowaniem. Routery, huby, switche, anteny itp.
Wyślij odpowiedź

UPC, router usb, wi-fi

04 Maj 2008, 18:56

Witam,
mam nastepujacy problem.
mam internet od UPC i jest on podlaczony ich modemem przez usb do komputera.
kupilem karte sieciowa(wczesniej nie mialem i dlatego modem jest na usb), router dlink 524 i chcialem rodzielic sygnal na 2 komputery.
1. gdy podlaczam modem skretka zamiast usb, internet nie dziala (karta sieciowa jest poprawnie zainstalowana - nie wyskakuja zadne bedy w menedzerze)
2. gdy podlaczam router - skretka z modemu idzie do WLAN, potem dalej z gniazda 1 do komputera stacjonarnego, no i idzie sygnal wi-fi i go laptop znajduje.
Przez laptopa (wi-fi) moge wejsc w konfiguracje routera, a ze stacjonarnego nie. No i niestety na obu komputerach nie mam internetu - nie otwieraja sie zadne strony itp.
Nie mam pojecia czy jest to sprawa konfiguracji modemu, czy routera, a moze i jedno i drugie.
jesli napisalem cos nie jasno, albo trzeba wiecej informacji, to prosze pisac.
bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje.

04 Maj 2008, 22:48

Pierwszą rzeczą po dostaniu się na stronę modemu to ustawienie nowego hasła administaratora, aby to zrobić w ruterach dlinka wybieramy u góry ekranu tools a po lewej admin

Nastepnie wracamy do zakładki home na górze i wan po lewej wybieramy "Dynamic IP Address" resztą zostawiamy pustą (upewniamy się tylko czy jest zaznaczone Auto-reconnect)
Osoby które zostały przycięte mogą też w tym miejscu zmniejszyć sobie mtu

idziemy teraz do wirdless w SSID wpisujemy cokolwiek (to tylko po to aby można byłodróżnić naszą sieć od sieci sąsiada)
Security ustawiamy na wep ilość bitów jak największą
Key Mode najlepeij na hex - wówczas klucz będzie można podać szesnastkowo (więcej możliwości)
WEP Key - jest to hasło właściwe długość zależy od ilości bitów wybranych wcześniej, 64bitowy wep stosuje tak naprawdę klucz 40bitowy, więc jeśli chcemy aby było bezpiecznie musimy go zmieniać co kikanaście przesłanych GB

zakładka dhcp na początku radzę włączyć "DHCP Server" wygodniej będzie skonfigurować komputery jeśli nie znamy ich numerów mac potem gdy już wszystkie komputery się podłączą dodać je do listy zmienić to na "Static DHCP" dzięki temu kompury w sieci lokalnej będą miały stałe adresy (utrudni to też podłączanie sie na lewo kogoś z zewnątrz)

nastepnie wybieramy adwanced u góry ekranu i virtual server po lewej tam ustawia się przekierowanie portów najwygodniej przekierować od razu całe duże zakresy zarówno tcp jak i udp
(można to zrobić naraz wystarczy nawet jedna regułka na komputer)

Jeśli chodzi o ruter to wszystko, cała reszta może zostać na ustawieniach domyślnych

konfiguracja komputerów - w komputerach podłączonych kablem właściwie nie trzeba robić nic (jeśli włączyliśmy serwer dhcp w ruterze)
komputer podłączany bezprzewodowo wybieramy własną sieć (jeśli nie jest jedyna w zasięgu poznamy ją po naszym ssid) i podajemy klucz wep i gotowe powinien od razu się połączyć i również automatycznie skonfigurować po dhcp, pamiętajmy tylko że po zmianie klucza wep w ruterze trzeba zmienić też w komputerze.
Wyślij odpowiedź