TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Od dnia 25.05.2018 r. na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności oraz regulaminem serwisu  [X]

Wydajność serwera NAS

Problemy dotyczące sieci Internet, konfiguracja sieci LAN, WLAN, konfiguracja serwerów. Rozdzielanie połączeń internetowych. Rozwiązywanie problemów związanych ze sprzętem i oprogramowaniem. Routery, huby, switche, anteny itp.

Wydajność serwera NAS

Postprzez spinacz2414 » 03 Lut 2015, 18:53

PostUA: Mozilla/5.0 (Windows Phone 8.1; ARM; Trident/7.0; Touch; rv:11.0; IEMobile/11.0; NOKIA; Lumia 630; Orange) like Gecko


Niedawno stworzyłem stronę internetową która jest wizytówką firmy, jak również ma za zadanie odbierać od klientów pliki, o rozmiarach mniej więcej 200MB. Skorzystałem w ciemno z taniego rozwiązania jakim jest serwer VPN. Niestety przy uploudzie plików tego rozmiaru nie sprawdziło się to rozwiązanie:) Limitów uploudu nie mogłem przeskoczyć żadną konfiguracją, więc z przerażeniem wzrok skierowałem ku serwerom dedykowanem. Mankament tego rozwiązania jest cena. To nie moja bajka dla mojej kieszeni, a zależy mi na szybkim ( w miarę normalnym ) uploudzie plików przez ftp'a. Czy rozwiązanie może być w tym wypadku serwer NAS, czy raczej mogę spodziewać się wydajności zbliżonej do VPN'a?Posiadam łącze 20M. Jakiej przepustowości mogę się spodziewać na tym łączu na NAS'ie? Grono uploaderów tej strony będzie wąskie i powinno się ograniczyć raczej do 1 lub 2 osób uploudujących w jednym czasie
spinacz2414
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączenie: 03 Lut 2015, 18:47

Re: Wydajność serwera NAS

Postprzez JEDREK » 04 Lut 2015, 10:10

PostUA: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64; rv:35.0) Gecko/20100101 Firefox/35.0


Limit prędkości wysyłania (uploadu) jakiegoś pliku na jakiś serwer jest uwarunkowany głównie przez charakterystykę łącza osoby która wysyła plik. W przypadku łącza 20 Mb/s jest to zapewne 2 Mb/s.
Łącze o prędkości 2 Mb/s przesyła plik o wielkości 1 MB w ciągu 4 sekund. Co oznacza, że wysłanie pliku 200 MB zajmie 13 minut 33 sekundy - jeżeli cały czas będziemy mieli pełną prędkość uploadu - co jest technicznie niemożliwe.

VPN - to połączenie tzw. "tunelowane". Służy ono np do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci - dane przesyłane za pośrednictwem VPN są zazwyczaj szyfrowane 128 bitowym lub 256 bitowym algorytmem ciężkim do złamania.

VPN - są zazwyczaj używane do zdalnego łączenia się np z miejscem pracy - lub też do nielegalnego ściagania-udostępniania plików i omijania tzw. blokad regionalnych na niektóre materiały w sieci. Połączenie VPN jest zawsze wolniejsze niż zwykłe połączenie sieciowe. Spowodowane jest to głównie faktem, że w transmisji danych od i do sieci internet pośredniczy serwer VPN - szyfrujący.
Więc nie można zwiększyć szybkości poprzez VPN.

Także wydaje mi się, że bardziej miałeś na myśli VPS a to zupełnie co innego niż VPN !.

Proponuję zakupić zwykły hosting www np ten:

OVH.

Zainstalować na nim jakiś skrypt - gotowy portal CMS pozwalający wgrywać pliki bezpośrednio na serwer np po zarejestrowaniu użytkownika.
Ja tu tylko sprzątam... ;)

i5 3570 @ 4,3 GHz + Noctua NH-U12P, Asus P8Z77-V, Corsair DDR3 2x8GB @ 2060MHz CL10 Ven., MSI GTX 1080 8GB, Samsung SSD 850 EVO 1 TB, Samsung DVD SH-222BB, NZXT Tempest, Corsair AX860i 860W, WIN 10 [x64]
Awatar użytkownika
JEDREK
Moderator
Moderator
 
Posty: 1570
Dołączenie: 11 Mar 2006, 19:27
Miejscowość: W ch** daleko z każdej strony xD (51° 24' N, 19° 41' E)
Pochwały: 24
Sprzęt: Komputer PC, Asus ZenFone 5Z

Re: Wydajność serwera NAS

Postprzez spinacz2414 » 06 Lut 2015, 19:09

PostUA: Mozilla/5.0 (Windows Phone 8.1; ARM; Trident/7.0; Touch; rv:11.0; IEMobile/11.0; NOKIA; Lumia 630; Orange) like Gecko


Owszem, miałem na myśli VPS'a:) Oferta hostingowa, którą mi przedstawiłeś jest ciekawa, aczkolwiek zastanawiam sie nad zrównoważeniem kosztów. Z jednej strony roczny koszt hostingu jest w granicach 500-600zł, a z drugiej tyle też kosztują NAS'y z średniej półki. Mam pytanie kolejne w takim razie:):
Czy do użytku tej strony i niskim ruchu na niej, głównie służącej do tego uploudu i tak polecicie mi usługodawców hostingowych? Nadal nie wiem, jak serwer NAS sprawdziłby się w tej roli vs. Serwery hostingowe?
spinacz2414
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 2
Dołączenie: 03 Lut 2015, 18:47


Powróć do Sieć Internet, Sieci LAN, WLAN

Kto jest na forum

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]

cron